Vláda to má u podnikateľov nahnuté. Môže za to zvyšovanie daní aj sprísnenie pracovnej legislatívy. Pozrite sa, čo jej vyčítajú najviac

    0
    Minister financií Peter Kažimír, predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák (Autor: SITA)
    Opatrenia, ktoré v uplynulých rokoch zaviedla vláda Roberta Fica, boli podľa podnikateľov zlé a neprospešné. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták pre portál Aktuality.sk uviedol, že za najhoršie považuje opatrenia v oblasti pracovného práva a daní. „Sprísnenie prepúšťania zamestnancov, posilnenie postavenia odborárov alebo zvyšovanie minimálnej mzdy podnikateľom výrazne skomplikovalo život,“ uviedol Hošták.
     
    Zvyšovanie mzdy v závere roka je len jedným z problémov, ktorý firmám na Slovensku prekáža. Nemajú tak totiž potom čas na dlhodobé plánovanie financovania. Náklady na výplaty zamestnancov pritom tvoria v každom jednom fungujúcom podniku značnú časť výdavkov. 
     
    Dane sú ďalším kameňom úrazu, na ktorý po krokoch vlády podnikatelia doplácajú. „Zvyšovanie daňových sadzieb, zmeny v odpisoch alebo zavedenie odvodov pre dohodárov malo tiež výrazné negatívne dopady,“ dodal Hošták.
     
    O zhoršení podnikateľského prostredia na Slovensku svedčia okrem tvrdení podnikateľov aj konkrétne čísla. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska sa Index podnikateľského prostredia (IPP) vlani prepadol na vôbec najnižšiu úroveň od roku 2001, keď sa u nás začali robiť tieto merania. 
     
    Ešte začiatkom roka 2012 bol IPP na úrovni 85,1 bodu, ale v druhom kvartáli minulého roka už dosahoval len 58,5 bodu. Okrem kritiky podnikatelia kabinet Roberta Fica za niektoré kroky aj pochválili. Pozitívne firmy hodnotia zníženie deficitu verejných financií a oceňujú aj zavedenie duálneho vzdelávania, ktoré umožňuje študentom praxovať vo firmách počas štúdia. 
     
    - Reklama -