Vláda schválila zákon, ktorým upravuje legislatívu v prípade tvrdého brexitu

13.3.2019 14:00

Riziko odchodu Spojeného kráľovstvá z Európskej únie bez dohody sa opäť zvýšilo v utorok (12. 3.) keď britský parlament už po druhý raz odmietol zmluvu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej.

Vláda schválila zákon, ktorým upravuje legislatívu v prípade tvrdého brexitu
Foto: TASR
Popis: František Ružička

Vláda SR v stredu schválila návrh zákona, ktorým upravuje pomocou prechodných ustanovení viacero zákonov pre prípad tvrdého brexitu. Zámerom predkladaného materiálu je prijať potrebné opatrenia, ktoré SR pripravia na túto situáciu a minimalizujú aspoň niektoré, bezprostredne hroziace negatívne dosahy, uvádza schválený materiál. Vláda zároveň schválila pre tento zákon skrátené legislatívne konanie.

"Vzhľadom na aktuálny vývoj bolo plánovanie núdzových opatrení pre prípad brexitu bez dohody v poslednom období zintenzívnené, výsledkom čoho je predkladaný materiál," píše sa v dôvodovej správe. Legislatívou bude v prípade jej schválenia parlamentom pozmenených 19 zákonov, okrem iných napríklad zákon o daňových poradcoch, zákon o príspevku na pohreb, zákon o sociálnom poistení či zákon o službách zamestnanosti.

"Na základe dohody s Veľkou Britániou by sme chceli, aby aj v prípade brexitu bez dohody ostali zachované všetkým občanom SR vo Veľkej Británii rovnaké práva ako do momentu, kým je Veľká Británia členom EÚ," priblížil po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička. Doplnil, že materiál rieši aj pobytové práva, otázky štúdia vo Veľkej Británii, uznávanie vodičských preukazov.

Riziko odchodu Spojeného kráľovstvá z Európskej únie bez dohody sa opäť zvýšilo v utorok (12. 3.) keď britský parlament už po druhý raz odmietol zmluvu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

19:23 Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko…