Vláda sa s obsadením voľného miesta na ÚPN neponáhľa, ale čas sa kráti

21. 12. 2015 7:22

Na to, aby vláda pod vedením premiéra Roberta Fica nominovala nového člena správnej rady Ústavu pamäti národa má, už len 3 mesiace. S jeho vymenovaním do funkcie a bojom s totalitou sa však kabinet podľa denníka SME veľmi neponáhľa.

Vláda sa s obsadením voľného miesta na ÚPN neponáhľa, ale čas sa kráti
Foto: SITA
Popis: Ústav pamäti národa
Povinnosť zabezpečiť zamestnancov inštitúcie, ktorá má skúmať zločiny komunizmu, odsúva vláda už takmer dva a pol roka. Teraz, len pár mesiacov pred voľbami sa stále nevie, kedy vláda plánuje tento nedostatok napraviť, pretože Ficov kabinet s Ústavom pamäti národa (ÚPN) o tom nekomunikuje. Nový člen správnej rady ÚPN mal byť vymenovaný už v júli, keď sa Slavomírovi Michálkovi skončilo funkčné obdobie a bolo za neho treba nájsť náhradu.
 
Na otázku denníka SME, kedy vláda vymenuje nového člena správnej rady ÚPN, Úrad vlády neodpovedal. „Aký vzťah má Smer k ÚPN, sa ukázalo v roku 2006, keď ho pri koaličnej deľbe postov v štátnej správe prenechal slotovskej SNS s jej pochybným ideologickým rodokmeňom,“ uviedol politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého je ÚPN pre Smer niečo ako nechcené dieťa.

Dokedy?

Ani samotný Ústav pamäti národa netuší, dokedy bude ešte fungovať so zníženým počtom zamestnancov. „ÚPN s Úradom vlády v týchto veciach nekomunikuje, takže nemáme ani žiadne informácie k tejto téme,“ povedal hovorca ÚPN Tibor Ujlacký. Podľa neho nemá chýbajúci člen správnej rady výraznejší vplyv na činnosť a rozhodovanie Ústavu pamäti národa. 
 
Ešte v lete mal voľné miesto v správnej rade ÚPN zaplniť Roman Michelko, ale po rozsiahlej kritike zo strany mimovládnych organizácií vládny Smer jeho nomináciu stiahol. Michelko totiž patril k ľuďom, ktorí mali blízko k Vladimírovi Mečiarovi a za jeho vlády šéfoval promečiarovskému rádiu Hviezda FM. Riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov a matičiar Michelko sa navyše len veľmi opatrne vyjadroval k vojnovému štátu aj k prezidentovi Tisovi.
 
Celý článok si môžete prečítať TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…