Vláda opäť zvažuje zavedenie takzvaných vratiek za plyn

5. 11. 2018 21:00

Ak budú ceny na svetových trhoch ďalej rásť aj v budúcom roku, vláda opäť zváži vratky za plyn. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano s tým, že bez regulačnej politiky vlády by bol dosah na domácnosti oveľa bolestivejší. Reagoval tak na vyjadrenia opozičnej strany SaS, ktorá kritizovala zvyšovanie cien plynu.

Vláda opäť zvažuje zavedenie takzvaných vratiek za plyn
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

"Prudký rast cien elektriny a plynu o desiatky percent nespôsobila žiadna vláda, ale vývoj na svetových trhoch. To sa týka nielen Slovenska, ale aj ďalších štátov," podotkol hovorca rezortu hospodárstva s tým, že o cenách rozhoduje nezávislý regulátor, ktorý vidí aj cenovú štruktúru návrhov.

Bez regulačnej politiky, ktorú presadila vláda, by sa ceny podľa neho mohli zvýšiť aj o 15 – 20 %. "V prípade, že bude rast cien na svetových trhoch pokračovať aj v budúcom roku, vláda opäť zváži zavedenie takzvaných vratiek za plyn," avizoval Stano.

Poslanec NR SR Karol Galek (SaS) na pondelkovej tlačovej konferencii skonštatoval, že ochranou pred zvyšovaním cien plynu je zdravá konkurencia medzi dodávateľmi, tá však bola na Slovensku zlikvidovaná dotovaním cien z daní. Ľudia podľa neho v prípade Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v reálnej cene plynu platia zároveň aj dotáciu, ktorá ide zo štátu. "Dnes ukázala opozičná SaS, že ak sa dostane k moci, vydá zraniteľné skupiny obyvateľov napospas sprivatizovaným energetickým monopolom," reagovalo ministerstvo hospodárstva.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…