Vláda chce uľahčiť dovoz pracovnej sily zo Srbska a Ukrajiny. Pokrivené priority! Idete hasiť požiar tonami ropy, pustil sa Krajniak do Pellegriniho

28. 11. 2018 13:22

Predseda vlády Peter Pellegrini by mal zmeniť svoje „pokrivené priority“. Odkázal mu to kandidát na prezidentské kreslo Milan Krajniak zo Sme rodina. Krajniak vyčíta premiérovi dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia, najmä Srbska, miesto toho, aby jeho vláda tlačila na zvyšovanie platov slovenských občanov. Vládu obviňuje z klamstiev a vyzýva kompetentných na zmenu postoja. „Hasia požiar tonami ropy,“ dvíha varovný prst prezidentský kandidát.

Vláda chce uľahčiť dovoz pracovnej sily zo Srbska a Ukrajiny. Pokrivené priority! Idete hasiť požiar tonami ropy, pustil sa Krajniak do Pellegriniho
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanec NR SR Milan Krajniak (Sme rodina)
reklama

Vláda premiéra Petra Pellegriniho chce v skrátenom legislatívnom konaní presadiť urýchlenie dovozu lacnej pracovnej sily zo štátov mimo EÚ. Napriek tomu, že táto otázka je dlhodobo terčom kritiky, podľa premiéra ide o urgentný problém, ktorý je potrebné riešiť. Premiér chce preto v stredu iniciovať v národnej rade spomínané skrátené konanie, oznámil to ešte v utorok na tlačovej konferencii. 

Podľa Pellegriniho má slovenský priemysel dnes vážne problémy s obsadzovaním pracovných miest. V prípade dovozu pracovnej sily je tá situácia taká urgentná, že sme zároveň rozhodli, že požiadame Národnú radu SR, aby návrh tohto zákona prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní. To znamená, aby na tejto schôdzi prešiel zákon prvým aj druhým čítaním a opatrenia na zrýchlenie dovozu pracovnej sily mohli platiť už od januára 2019," avizoval Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini Zdroj: TASR

Vláda v utorok prijala balík opatrení zameraný na zjednodušenie zamestnávania ľudí z tretích krajín. Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.

Pokrivené priority

Vládny balík sa nepozdáva Milanovi Krajniakovi zo Sme rodina, ktorý je zároveň kandidátom na prezidentské kreslo v nadchádzajúcich voľbách. Hnutie Sme rodina zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ, najmä Srbska a Ukrajiny, dlhodobo podrobuje kritike. Podľa Krajniaka svojím súčasným postojom premiér nerieši nezamestnanosť na Slovensku, ale v Srbsku. 

„Slovenská vláda nemá riešiť nezamestnanosť v Srbsku, nemá riešiť znižovanie mzdových nákladov veľkých nadnárodných koncernov na Slovensku. Slovenská vláda má tlačiť na zvyšovanie platov slovenských občanov,“ myslí si poslanec Sme rodina. 

Poslanec Sme Rodina Milan Krajniak Zdroj: TASR

Bc. Milan Krajniak

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Podľa neho nie je pravda, že by na Slovensku chýbala pracovná sila, no problém je v mzdovom ohodnotení, ktoré firmy ponúkajú. „Išli by ste robiť za 500 euro mesačne do automobilky? Slováci nie, ale Srbi áno. Napriek neustálym škandálom s dovozom lacnej pracovnej sily zo zahraničia chce dnes v parlamente vláda v skrátenom legislatívnom konaní presadiť urýchlenie dovozu lacnej pracovnej sily zo štátov mimo EÚ,“ upozorňuje. 

Zároveň poukazuje na to, že v skrátenom legislatívnom konaní by sa mali schvaľovať zákony, ktoré zabraňujú katastrofám a nie naopak. „Dnes chce vláda zabrániť obrazne povedané požiaru tým, že ho z vrtuľníkov zaleje tonami ropy. To im neprekáža, že v zahraničí musí robiť 300-tisíc Slovákov? Oni budú napriek tomu stále klamať o nedostatku kvalifikovanej sily na Slovensku? A tí naši ľudia sú dostatočne kvalifikovaní na prácu vonku, ale doma už nie?“ pýta sa poslanec. 

Pellegrinimu prezidentský kandidát posiela ostrý odkaz. „Namiesto zvyšovania platov na Slovensku sa vláda stará o znižovanie nezamestnanosti v Srbsku a na Ukrajine. Pán Pellegrini, zmeňte svoje pokrivené priority!“ odkázal a vyzval Pellegriniho aj ministra práce Richtera, aby balík pripravovaných opatrení stiahli. „Slovenským občanom to nepomáha a ešte aj cudzincov tie agentúry okrádajú,“ zhrnul. 

Krajniak už skôr vyjadril názor, že vládu k súčasnému kroku dotlačili nadnárodné korporácie, ktorým sa nechce zvyšovať Slovákom platy. „Vláda nepotrebuje schvaľovať Marrákešský dohovor v decembri v Maroku, Lajčákovo hranie urazeného, ako aj ´odpor´ Fica s Dankom, to je iba hra na oklamanie verejnosti. Vláda už schválila príchod desaťtisícov cudzincov z krajín mimo EÚ, podvolila sa tlaku veľkých nadnárodných spoločností, ktorým sa nechce zvyšovať platy Slovákom, a preto dotlačili vládu k migračnej kapitulácii a k dovozu lacnej pracovnej sily zo zahraničia,“ napísal na sociálnej sieti ešte minulý týždeň.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

13:57 Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan d…