Víťazom prezidentských volieb v Írskej republike sa po hladkom víťazstve stal Higgins

28. 10. 2018 7:00

Víťazom prezidentských volieb v Írskej republike sa v sobotu stal Michael Higgins, doterajšia hlava štátu. Higgins (77) zaznamenal hladké víťazstvo so ziskom 56 percent odovzdaných hlasov.

Víťazom prezidentských volieb v Írskej republike sa po hladkom víťazstve stal Higgins
Foto: TASR
Popis: Britský premiér David Cameron írsky prezident Michael D. Higgins
reklama

Na druhom mieste skončil so ziskom 23,1 percenta podnikateľ Peter Casey, zatiaľ čo žiadny zo zvyšných štyroch kandidátov nedostal viac než desať percent hlasov. Hlasovanie o novom prezidentovi sa uskutočnilo v piatok.

Higgins je prvým írskym prezidentom za uplynulých 50 rokov, ktorý sa uchádzal o znovuzvolenie. Funkčné obdobie írskeho prezidenta je sedem rokov a je obnoviteľné jeden raz. Ide však o prevažne reprezentatívny úrad.

"Ľudia si vybrali, ako má byť Írsko vnímané doma i vo svete. Chcú sa podeliť o nádej a nie o využívanie rozdeľovania a strachu," uviedol podľa spravodajskej stanice Sky News Higgins, ktorý je tiež básnikom a esejistom.

Voliči zároveň rozhodovali aj o tom, či má byť z írskej ústavy vypustená zmienka o "rúhaní sa". Z exit pollov však vyplýva, že jednoznačná časť voličov sa vyslovila kladne. Sčítavanie hlasov referenda sa začalo iba večer.

Poslednú osobu stíhali v Írsku za rúhanie v roku 1855, keď bol celý ostrov pod nadvládou Britov. Odstránenie tejto kontroverznej zmienky z ústavy podporili všetky hlavné politické strany a kresťanské cirkvi v krajine.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…