Viktor Orbán včera prišiel o významného priateľa

14.9.2018 11:08

Začiatok disciplinárneho konania proti Maďarsku budí emócie a politici z celej Európy sa postupne delia do táborov priaznivcov či odporcov spustenia článku 7. Do prvej skupiny sa prekvapujúco pridal rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Viktor Orbán včera prišiel o významného priateľa
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán

Priamo v Európskom parlamente prehovoril v prospech prítomného Viktora Orbána Nigel Farage, ktorý v súvislosti s výsledkom hlasovania europoslancov hovoril o "vylepšenej brežnevovskej doktríne". Na stranu maďarského premiéra sa však prekvapivo nepridal rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý pritom so svojím maďarským kolegom udržiava priateľské vzťahy a najmä v oblasti migrácie si spoločne sedia.

Napokon, minulý týždeň Kurza v rámci rozhovoru s nemeckým magazínom Spiegel "obviňovali", že až príliš nadržiava predstaviteľom Vyšehradskej štvorky, kde hrá Maďarsko hlavnú úlohu. Rakúsky kancelár sa pritom nikdy netajil, že sa v oblasti migračnej politiky v mnohom inšpiroval práve v susednom Maďarsku. Ale ani pomerne blízke vzťahy medzi oboma politikmi nezabránili Kurzovi, aby sa pridal na stranu tých, ktorí chcú Maďarsko trestať.

Naopak za Viktora Orbána sa jasne postavil český premiér Andrej Babiš (ANO).

Disciplinárne konanie sa začalo tiež na základe správy, ktorú z poverenia Európskeho parlamentu tento rok v apríli predstavila europoslankyňa za holandskú ekosocialistickú stranu GroenLinks Judith Sargentiniová, ktorá mimochodom vznikla pred tridsiatimi rokmi spojením s komunistickou stranou. V apríli krajne ľavicová europoslankyňa obvinila Maďarsko z korupčného konania, potláčaní práv menšín atď.

Hoci Kurz vytvoril vládu so Slobodnými a vládny program stojí v priamom rozpore s ľavicovou agendou, rakúsky kancelár bezprostredne po hlasovaní vyhlásil, že začiatok konania podporuje. Keď ide o porušovanie pravidiel právneho štátu a jeho základných pilierov, musia ísť všetky kompromisy bokom," cituje kancelára rakúsky server Nachrichten s tým, že postoj vicepremiéra Heinza-Christiana Stracheho je odlišný.

Predseda Slobodných prostredníctvom svojho Facebooku vyzval Orbánovu stranu Fidesz, aby vystúpila z Európskej ľudovej strany, ktorej mnoho členov včera hlasovalo proti Maďarsku, a vytvorila v rámci Európskeho parlamentu novú koalíciu so Slobodnými. Stracheho kolega Harald Vilimsky pozvánku doplnil ešte o poľské Právo a spravodlivosť. Rozdielny pohľad na hlasovanie o Maďarsku môže v každom prípade spôsobiť v rakúskej vládnej koalícii napätie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …