Viedeň vyzvala Kyjev, aby zrušil zákaz vstupu rakúskeho novinára na Ukrajinu

8.3.2019 22:00

Viedeň v piatok obvinila Ukrajinu z cenzúry médií po tom, ako Kyjev zakázal vstup do krajiny známemu rakúskemu novinárovi. Informovala o tom agentúra AFP.

Viedeň vyzvala Kyjev, aby zrušil zákaz vstupu rakúskeho novinára na Ukrajinu
Foto: TASR
Popis: Rakúska vlajka

Rakúske ministerstvo zahraničných vecí si chce podľa svojho hovorcu budúci týždeň predvolať ukrajinského veľvyslanca v súvislosti s tým, že Kyjev zakázal vstup do krajiny spravodajcovi verejnoprávnej stanice ORF Christianovi Wehrschützovi. "Odsudzujeme tento krok, ktorý je v rozpore so základnými európskymi hodnotami," napísala na svojom Twitteri rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová a vyzvala Kyjev na "okamžité zrušenie" ročného zákazu vstupu pre novinára.

Ukrajina obvinila podľa rakúskych médií Wehrschütza z narušenia štátnej hranice na Kryme, snahy o "ospravedlnenie anexie Krymu" a "protiukrajinskej propagandy". Wehrschütz, ktorý pravidelne informoval o dianí na Ukrajine, získal v roku 2014 od stavovského časopisu Der österreichische Journalist za svoju prácu v zóne konfliktu v Donbase cenu novinár roka.

Rozhodnutie Ukrajiny o ročnom zákaze vstupu označil samotný Wehrschütz za fantazmagorické. Podľa svojho vyjadrenia pre rádio Ö1 je pripravený napadnúť ho na súde. Na odvolanie zákazu pre rakúskeho novinára vyzval Ukrajinu prostredníctvom svojho námestníka riaditeľa Scotta Griffena aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) s tým, že rozhodnutie "odporuje pravidlám o slobode médií a slobode prejavu, o ktorých Ukrajina tvrdí, že ich rešpektuje". Ešte na začiatku roka bol podľa agentúry AFP prepustený riaditeľ ukrajinskej verejnoprávnej televízie pre - ako on sám uviedol - údajnú "politizáciu správ".

Táto udalosť vyvolala na Ukrajine obavy z cenzurovania médií a opozičných politikov pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré by sa mali konať 31. marca.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

0:00 Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

Kanadský premiér Trudeau má problém. Magazín Time vyhrabal starú fotografiu, kde je prezlečený a hla…