Vidíte dobre: Nové výsledky obľúbenosti Trumpa. Tí, ktorí kričia v uliciach, budú kričať ešte hlasnejšie

17.2.2017 6:10

Americká výskumná agentúra Rasmussen Reports zverejňuje každý deň aktuálny vývoj popularity prezidenta USA. Na jej číslach tak môže prakticky každý sledovať on-line výkyvy v obľúbenosti Donalda Trumpa. Odporcovia, ktorí volajú po okamžitom zosadení prezidenta, by boli možno prekvapení.

Vidíte dobre: Nové výsledky obľúbenosti Trumpa. Tí, ktorí kričia v uliciach, budú kričať ešte hlasnejšie
Foto: TASR
Popis: Donald J. Trump, 45. prezident USA

Napríklad čísla z utorka hovoria, že 52 percent Američanov súhlasí s krokmi prezidenta Trumpa. Zvyšných 48 percent s nimi vyjadrilo nesúhlas. Obľúbené možnosti európskych výskumníkov ako „neviem“ alebo „nedokážem posúdiť“ vo výsledkoch vôbec nefigurujú.

Z pohľadu príslušnosti k politickým stranám je rozdelenie spoločnosti ešte zrejmejšie. Z voličov a sympatizantov Republikánskej strany, ktorá Trumpa nominovala, ho podporuje 79 percent. Naopak demokrati ho zo 72 percent odmietajú, podporu mu vyjadrilo len 28 percent z nich. Väčšinu – tesných 51 percent – má Trump aj medzi tými respondentmi, ktorí sa nehlásia ani k jednej z veľkých strán.

Trumpova popularita v rozmedzí 50 – 60 percent zhruba zodpovedá výsledkom, ktoré medzi respondentmi dosahoval jeho predchodca Obama.

Vývoj denných výskumov ukazuje, že na vrchole popularity bol Trump vo štvrtok 26. januára, keď ho podporovalo 59 percent Američanov (v deň inaugurácie 20. januára tohto roku začínal na 56 percentách). Potom, v časovej súvislosti s kauzou „protiimigračného dekrétu“, ktorým okamžite zakázal vstup na územie USA občanom siedmich moslimských krajín, prezidentova popularita rýchlo klesla a 31. januára bola na úrovni 51 percent.

Odvtedy sa drží v rozmedzí 52 – 54 percent a v súvislosti s kauzou telefonátov poradcu Flynna, ktorú rozpútal opozičný denník The Washington Post, zatiaľ nie sú zaznamenané žiadne zásadné výkyvy.

Zaujímavosťou je, že v oboch skupinách, to znamená súhlas aj nesúhlas, je zhruba rovnaký počet tých, ktorí súhlasia alebo nesúhlasia „rozhodne“. Obe skupiny sa pohybujú medzi 35 a 40 percentami.

Spoločnosť Rasmussen Reports patrí k uznávaným americkým výskumníkom verejnej mienky. Zakladateľ spoločnosti Scott Rasmussen mal dokonca dva roky vlastnú televíznu reláciu Čo si myslí Amerika, kde prezentoval nálady spoločnosti, ktoré získali jeho výskumníci.

Liberálne ľavicové médiá, predovšetkým už spomínaný The Washington Post, o Rasmussenovej agentúre občas píšu ako o „konzervatívnej“ a sympatizujúcej s pravicou. Aj napriek tomu jej čísla citujú najprestížnejšie americké médiá vrátane CNN.

Tabuľku Trumpovej popularity si môžete v angličtine pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…