Video odhaľujúce útok na prisťahovalcov v Chemnitzi? Je pravé, otočil po kritike šéf nemeckej kontrarozviedky

12.9.2018 6:00

Ešte pred niekoľkými dňami video natočené počas nepokojov v Chemnitzi, ktoré údajne zaznamenáva jeden z útokov pravicových radikálov na prisťahovalcov, ku ktorým v tomto východonemeckom meste došlo, šéf nemeckej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen spochybňoval. Ale teraz otáča a uznáva, že je pravé. Pôvodným vyhlásením, že mohlo ísť o cielene šírenú nepravdivú informáciu, vzbudil medzi tamojšími politikmi vlnu kritiky. Napríklad opozícia aj vládni sociálni demokrati (SPD) hovoria, že by mal vo funkcii skončiť. Informáciu priniesla Česká televízia.

Video odhaľujúce útok na prisťahovalcov v Chemnitzi? Je pravé, otočil po kritike šéf nemeckej kontrarozviedky
Foto: TASR
Popis: Šéf nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen

V Chemnitzi sa po vražde 35-ročného Nemca, z ktorej sú podozriví traja prisťahovalci, konala séria demonštrácií. Na niektorých z nich sa zúčastnili aj pravicoví radikáli. Tí pritom napádali políciu, médiá aj prisťahovalcov. Zaútočili tiež na jednu židovskú reštauráciu, uviedla Česká televízia.

To tvrdo odsúdila nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU), ktorá v danej súvislosti hovorila o štvaniciach. Proti jej tvrdeniu sa však v piatok nečakane verejne postavil šéf kontrarozviedky Maassen, aby vraj do špekulácií a debát vniesol jasno. A uviedol, že nemá dôkazy, že sa v Chemnitzi odohrali štvanice proti prisťahovalcom, a že sa niektoré veci zveličujú.

Video, ktoré údajne jeden z útokov dokazovalo, spochybnil. „Nie sú k dispozícii žiadne dôkazy, že by video k tomuto údajnému prípadu, ktoré je na internete, bolo autentické,“ uviedol s tým, že naopak existujú dôvody myslieť si, že išlo o cielene šírenú nepravdivú informáciu, aby sa odviedla pozornosť verejnosti od vraždy v Chemnitzi.

Ale keďže svoje tvrdenie nepodložil, prišla veľká kritika zo strany opozičných Zelených, Ľavice, slobodných demokratov (FDP) a tiež koaličných sociálnych demokratov, podľa ktorých by mal bez predloženia relevantných dôkazov skončiť vo funkcii. Vysvetlenie od Maassena chcel aj minister vnútra Horst Seehofer (CSU), ktorý sa za neho zatiaľ opakovane postavil.

Horst Seehofer

Horst Seehofer  Zdroj: TASR

Teraz však Maassen otáča a vo vysvetľujúcej správe podľa servera Spiegel Online video nespochybňuje. Vraj len kritizuje médiá, že ho príliš rýchlo zverejnili bez toho, aby niekto mohol overiť jeho pravosť. Šéf kontrarozviedky ďalej v správe opakuje svoje presvedčenie, že sa v Chemnitzi na cudzincov žiadne štvanice neodohrali.

Pôvodný text nájdete na webe ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …