Videli ste to aj vy? Odíďte zo Slovenska, vyzývajú mladí ľudia. Choré, kto sa bude starať o vašich rodičov? Zaznelo. Takáto je pravda o kontroverznej kampani

2.8.2017 10:30

Rozruch na sociálnych sieťach vyvolali nedávno videá, na ktorých mladí Slováci vyzývajú ľudí, aby odišli zo Slovenska. Viacerí neváhali túto iniciatívu označiť za chorú a nemorálnu, ako sa však neskôr ukázalo, jej cieľ je úplne opačný.

Videli ste to aj vy? Odíďte zo Slovenska, vyzývajú mladí ľudia. Choré, kto sa bude starať o vašich rodičov? Zaznelo. Takáto je pravda o kontroverznej kampani
Foto: TASR
Popis: Bratislavský hrad

Stavili na akúsi pomyselnú interaktivitu v kyberpriestore a veria, že sa im podarí zvýšiť povedomie o svojom projekte. V začiatkoch však vzbudili skôr odmietavé, respektíve pohŕdavé reakcie. To však bolo s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnutnou súčasťou kampane, s ktorou tvorcovia museli počítať.

Reč je o stránke PrečZoSlovenska, ktorá sa zhruba pred dvomi týždňami objavila na sociálnej sieti Facebook. 

„Slovensko mám rád a často sa na Slovensko vraciam, ale žiť by som tam už nevedel. Na krajine mi prekáža už veľa vecí. Zdá sa mi, že je to ´billbordová´ krajina, je tam málo zelene a aj málo obchodných príležitostí. V iných krajinách sa vám môže dariť oveľa lepšie, preto vám odporúčam – choďte, cestujte, skúste šťastie niekde inde. Určite sa uchytíte a bude sa vám dariť,“ hovorí vo svojom niečo vyše polminútovom videu mladý muž s ´hipsterským´ výzorom.

Publiku sa má mladý Slovák údajne prihovárať zo Spojených štátov, kde dlhodobo žije.

Podobne neslávne sa o našej vlasti, respektíve slovenskom školstve vyjadruje aj mladá študentka, ktorá sa rozhodla pre vysokoškolské štúdium v Škandinávii, konkrétne v Dánsku. Na severe Európy sa podľa svojich slov vzdeláva už niekoľko rokov a škandinávsky životný štýl si zamilovala.

Video trvá, podobne ako v prvom prípade, len okolo pol minúty. 

„Zostala by som aj na Slovensku, ale, bohužiaľ, školu, ktorú som vyštudovala, som skončila, lebo mi nedávala to, čo som potrebovala," vysvetľuje okrem iného pohnútky svojho odchodu spod Tatier mladá Slovenka, ktorá takisto nabáda na vycestovanie za hranice.   

Pochopiteľne, medzi širokou verejnosťou vyvolali takto ladené videá zmätok, prípadne pobúrenie. Obzvlášť, keď na Facebooku bolo minimum informácií, čo je vlastne cieľom takejto netradičnej výzvy. Nebolo tiež jasné, kto vlastne za touto iniciatívou stojí.

Naštvaní ľudia

„Celá táto výzva je chorá! Čo to znamená? Keď niekto chce odísť zo Slovenska, je to jeho vec. Ale prečo vyzývate aj ostatných? Veď každý človek je iný. Prečo nenecháte ľudí na pokoji? Aj mne sa tu veľa vecí nepáči, lenže sú aj veci, ktoré sú skvelé. Napríklad príroda a kultúrne pamiatky sú tu jedinečné," napísal napríklad jeden z pobúrených návštevníkov stránky do svojho komentára.

„Preč zo Slovenska? A kto sa tu bude starať o vašich rodičov? V tejto krajine ste sa narodili, vyrástli tu a potom, keď ste to mali spoločnosti vrátiť, tak ste ju odporne a prospechársky opustili. A teraz sa tu producírujete slušným ľudom s rovnou chrbticou na očiach. Ani trochu si neuvedomujete, ako ste vnútorne hlboko klesli, i keď ste navonok dokonale vyobliekaní a vyžehlení?“ pýtal sa iný nespokojný čitateľ.

Parlamentné listy preto kontaktovali profil PrečZoSlovenska, či by mohli poodhaliť trochu viac zo svojich aktivít.

Až po týždni odkryli karty

Odpoveď však dlho neprichádzala. Prešiel už týždeň a nič nenasvedčovalo, že by spätná väzba prišla. Po ôsmich dňoch však prišla prekvapivo odpoveď.

„Táto stránka je súčasťou kampane na Politickú akadémiu, lebo veríme, že nie je riešením utekať zo Slovenska, ale snažiť sa zlepšiť to tu vlastnými schopnosťami,“ písalo sa v odpovedi.

Dôvodom mlčania bol fakt, že správcovia stránky, respektíve profilu nechceli prezradiť, aký bude ďalší postup. 

Pravdou totiž je, že postupne sa karta začala obracať a išlo vlastne len o akýsi skrytý marketingový trik, respektíve drobnú provokáciu bežných Slovákov.

Zdroj: Facebook/PrečZoSlovenska

V nasledujúcich dňoch už na stránke pribúdali iba pozitívne ladené videá, ktorých cieľom má byť aktivizovanie mladých, ambicióznych ľudí a tiež, samozrejme, ich prilákanie do Politickej akadémie.

Za projektom Politickej akadémie stojí Inštitút politicko-ekonomického vzdelávania (IPEV), ktorý sídli v centre Bratislavy.

Lektormi najbližšieho ročníka budú napr. expremiérka Iveta Radičová, bývalý český premiér Mirek Topolánek či štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

15:10 Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

Časť spisu prezidenta Andreja Kisku o financovaní jeho predvolebnej kampane posiela Výbor Národnej r…