Videl som koňa cúvať, počul som Fica chvíľu neklamať. Ale takúto hlúposť som už dávno nepočul, reaguje Hlina na iniciatívu Progresívni veriaci

18.10.2018 9:45

Hnutie Progresívne Slovensko ešte v septembri predstavilo iniciatívu Progresívni veriaci. Členka správnej rady hnutia Zora Jaurová pripustila, že iniciatíva môže osloviť časť priaznivcov KDH. Že liberálne KDH? Smeje sa šéf kresťanských demokratov Hlina. Ty si liberálne KDH? Pýta sa Poliačika.

Videl som koňa cúvať, počul som Fica chvíľu neklamať. Ale takúto hlúposť som už dávno nepočul, reaguje Hlina na iniciatívu Progresívni veriaci
Foto: Dominik Foldes
Popis: Líder KDH Alojz Hlina

Progresívne Slovensko predstavilo iniciatívu Progresívni veriaci ešte v polovici septembra. Z tlačovej konferencie sme priniesli aj videozáznam. Členka správnej rady hnutia Zora Jaurová vtedy na našu otázku, či chce hnutie osloviť aj voličov KDH, odpovedalaže s touto iniciatívou môže Progresívne Slovensko potenciálne osloviť aj niektorých z nich. „Myslím si, že máme určite schopnosť osloviť ľudí, pre ktorých je viera dôležitou súčasťou života, čo sú teda zrejme aj voliči KDH,“ uviedla.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Témy sa po viac ako mesiaci chytil aj portál aktuality.sk, ktorý platformu postavil do pozície „liberálneho KDH“. To pobavilo lídra kresťanských demokratov Alojza Hlinu. „Videl a počul som už všeličo. Videl som koňa cúvať, počul som Roberta Fica chvíľu neklamať. Ale takúto hlúposť som už dávno nepočul,“ zareagoval. 

„Že liberálne KDH. To naozaj? Ty si liberálne KDH?“ smeje sa Hlina poslancovi Progresívneho Slovenska Martinovi Poliačikovi. Ten na Hlinovu výzvu zatiaľ nereagoval. 

Zdroj: Facebook / Alojz Hlina

Šéf KDH ponúkol aj drobný postreh. „Hovorí sa, že vrcholom marketingového umenia je, keď sa nejaká kategória – činnosť pomenuje podľa vášho produktu – značky. Google – googliť – hľadať. Xerox – xeroxovať – kopírovať. Áno, konzervatívna politika sa na Slovensku nedá obísť bez KDH, musíte nejako ´kádeha-kovať´, ale takéto absurdné spojenia, to naozaj nesedí,“ myslí si o novej iniciatíve zástupca strany, ktorá dnes na Slovensku predstavuje najsilnejšiu politickú reprezentáciu kresťanských hodnôt.

„Je to inak zaujímavý paradox: Tí, čo zlyhali-neuspeli v cirkvi, vytvárajú ´liberálne KDH´ a zase tých, čo zlyhali-neuspeli v KDH, to pokúša založiť ´fanatické KDH´," upozorňuje ďalej Hlina. „Ešte niečo okrem sponzorov a toho, že chcú chodiť do parlamentného bufetu, má týchto pár jednotlivcov spoločné: úmysel oslabiť kresťanskú demokraciu,“ varuje. 

Neskrotní kresťanskí demokrati

Líder KDH posiela progresívcom aj jasný odkaz. „KDH na Slovensku skončí vtedy, keď na Slovensku skončí parlamentná demokracia, kým oni sa rozpŕchnu ako vrabce pri prvom neúspechu alebo ešte skôr, keď im sponzori odmietnu dávať peniaze, lebo pochopia, že to nemá význam. Pochopia, že nemá význam pokúšať sa vydierať a skrotiť kresťanských demokratov,“ zhrnul. 

Kňaz Martin Kováč je jedným zo zakladajúcich členov hnutia Progresívne Slovensko, spolu s ním na fotke členka správnej rady hnutia Zora Jaurová. Autor: Dominik Földes

Cieľom iniciatívy Progresívni veriaci je podľa jej členov ponúknuť platformu veriacim, ktorí zároveň vyznávajú liberálne hodnoty. „Uvedomili sme si, že v spoločnosti je relatívne vysoký dopyt po inom type politickej reprezentácie veriacich, na aký sme boli doteraz zvyknutí,“ vysvetlila Jaurová. Podľa jej slov má iniciatíva za cieľ ponúknuť alternatívu k súčasnému úzko chápanému konzervatívnemu názorovému a hodnotovému spektru.

„Je veľa ľudí, ktorí nevnímajú rozpor medzi hodnotami liberálnej demokracie a svojou osobnou vierou, a naopak tieto dve veci vnímajú ako súčasť jedného celku,“ myslí si Jaurová, ktorá zároveň priznala, že sama pochádza zo silne veriacej rodiny a náboženstvo je pre ňu stále dôležité. Zdôraznila tiež, že téma náboženstva je podľa nej aj nesmierne dôležitou agendou liberálnej strany. 

„Keď sa dnes hovorí o nábožensky motivovanej politike, väčšina ľudí si predstaví zápas proti potratom či zväzkom osôb rovnakého pohlavia. Jednoducho definuje sa to negatívne. Naša predstava o politickej reprezentácii kresťanov je iná. Chceme budovať pozitívne hodnoty,“  doplnil starokatolícky kňaz a jeden zo zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska Martin Kováč.

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

12:47 Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Pet…