Viac právomocí Europolu pre kauzu uneseného Vietnamca? Tak si to predstavuje líder frakcie európskych liberálov

6.8.2018 14:00

Kauza únosu vietnamského občana cez Slovensko s pomocou našich bezpečnostných zložiek si vyslúžila pozornosť aj v Európskom parlamente. Predseda europarlamentnej Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt tvrdí, že práve pre takéto prípady by bolo dobré, aby Europol, teda európska polícia mala väčšie právomoci aj možnosť vyšetrovať v členských štátoch.

Viac právomocí Europolu pre kauzu uneseného Vietnamca? Tak si to predstavuje líder frakcie európskych liberálov
Foto: TASR
Popis: Guy Verhofstadt
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý mal byť do aféry údajne sám zapletený, tvrdil, že unesený Trinh Xuan Thanh sa nenachádzal na zoznamoch osôb hľadaných v schengenskom priestore. Nemecká polícia však muža na zoznam zaradila hneď po tom, ako zistila, že ho uniesli z parku v Berlíne. 
 
Medzinárodný rozmer celej kauzy únosu Vietnamca z Nemecka cez Slovensko vzbudil pozornosť viacerých zahraničných médií a neunikol tak pozornosti európskych politikov. Europoslanec a belgický expremiér Guy Verhofstadt si však všíma nielen samotné vyšetrovanie a údajné správy o zapojení slovenskej polície či dokonca exministra vnútra do prípadu, ale aj prípadný celoeurópsky dôsledok tejto kauzy. 
 
Verhofstadt tvrdí, že únos vietnamského občana zo schengenského priestoru je dôkazom, že by mal mať Europol v členských krajinách Európskej únie väčšie právomoci pri vyšetrovaní prípadov, ako je tento. 
 
„Desivé zapojenie slovenského exministra vnútra do únosu vietnamského občana z nemeckého územia ukazuje, že Europol potrebuje mať priamy mandát na vyšetrovanie takýchto prípadov. Jednotné európske územie bezpečnosti a spravodlivosti sa dá len ťažko zachovať, keď sa budeme spoliehať len na ochotu členských štátov spolupracovať,“ píše Verhofstadt na svojom facebookovom profile. 
 
G.Verhofstadt o kauze uneseného Vietnamca
G. Verhofstadt o kauze uneseného Vietnamca Zdroj: Facebook / G. Verhofstadt
 
Líder europarlamentných liberálov a demokratov dodáva, že od plnej spolupráce Slovenska s nemeckými úradmi teraz závisí dôveryhodnosť slovenského premiéra Petra Pellegriniho.   

Čo bude ďalej

Informácie, že na únose Vietnamca sa mal podieľať údajne aj exminister vnútra Robert Kaliňák, môže otriasť vládou. Podľa portálu Pluska bude Béla Bugár (Most-Híd) žiadať, aby sa Kaliňák vzdal poslaneckého mandátu, ak sa preukáže jeho spoluúčasť na afére. 
 
Výzvy, aby sa exminister vnútra vzdal pre túto kauzu mandátu, sa údajne ozývajú aj v samotnom Smere. Premiér Pellegrini, ale ani predseda Smeru Robert Fico sa k veci zatiaľ nevyjadrili. Fico by však údajne mohol žiadať, aby sa Kaliňák úplne stiahol z politiky. 
 
Bugárovci si chcú zase údajne počkať na to, čo povie k veci generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý mal v pondelok (6. 8.) o celej kauze hovoriť so všetkými tromi najvyššími ústavnými činiteľmi. Kaliňák však dôvod na odchod z parlamentu údajne nevidí.
 
Premiér po stretnutí s prezidentom k téme uviedol, že mu teraz najviac záleží na tom, aby došlo k vyšetrovaniu, ktoré nebude môcť nikto spochybniť. Pellegrini dodal, že nevidí nič zlé na tom, aby sa ministerka vnútra Denisa Saková stretla s nemeckým kolegom a hovorila s ním o vyšetrovaní tejto kauzy. Okrem vyšetrenia toho, čo a ako sa stalo, je pre nás dôležité aj udržať dobré partnerské vzťahy s Nemeckom," povedal predseda vlády. 
 
Pellegrini dodal, že ak sa ukáže, že vietnamská strana použila slovenský špeciál na únos svojho občana do vlasti, tak to nebude môcť zostať bez diplomatickej odozvy voči Vietnamu. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …