Verejnosť nebola unavená, tieto protesty nemožno porovnávať, upozorňuje politológ

19. 10. 2019 14:04

Zverejnenie údajnej nahrávky z kauzy Gorila, rozhovor podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, či prepisy údajnej komunikácie cez aplikáciu Threema môžu smerovať k politickej zmene. Získať môžu opozičné strany alebo nové politické strany, ktoré vznikali za posledné dva roky. Rovnako sa na tejto atmosfére môžu "priživiť" aj extrémistické politické strany. V sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol politológ Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Miroslav Řádek.

Verejnosť nebola unavená, tieto protesty nemožno porovnávať, upozorňuje politológ
Foto: TASR
Popis: Zhromaždenie Za spravodlivé Slovensko v Košiciach 18. októbra 2019.
reklama

Politológ si nemyslí, že by bola verejnosť unavená, reagoval tak na skutočnosť, že na piatkových (18. 10.) protestoch sa zúčastnilo menej ľudí, ako na tých, ktoré sa organizovali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Podľa neho sa nemôžu tieto protesty porovnávať.

Na snímke zhromaždenie Za spravodlivé Slovensko pred NR SR v Bratislave 18. októbra 2019. Zdroj: TASR

"Vtedy bola celá spoločnosť alebo jej veľká časť v emocionálnom šoku z vraždy novinára a jeho snúbenice. Včera sme mali možnosť vidieť, že stačilo len to, aby prišli do médií nahrávky 39 hodín nejakého údajného spisu a boli na viacerých miestach ľudia opäť v uliciach," poznamenal.

Celkový obraz: vlejete do hektolitrov vody trochu oleja

Riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár si myslí, že medializované informácie z posledných dní sú zlou správou pre justíciu.

"Celkový obraz je taký, ako keď vlejete do hektolitrov vody trochu oleja. Zničí celú masu vody," uviedol v diskusnej relácii RTVS.

Poznamenal však, že zatiaľ sa dokazuje, že ide o zlyhanie jednotlivcov. "Na jednej strane je to veľmi negatívna informácia pre verejnosť, na druhej strane neberme to tak, že celá justícia je skorumpovaná," povedal.

Ide o privatizáciu

Podľa bývalého vyšetrovateľa Júliusa Šáraya sa všetko v súvislosti s kauzou Gorila musí preskúmať. Vozár si myslí, že tento stav trvá už veľmi dlho. Řádek poznamenal, že kauza Gorila a prepisy z Threemy dostávajú rôzne nálepky.

Podľa neho záznamy hovoria o procesoch, ktoré viedli k privatizácii.

"Proces privatizácie bol v našej krajine unikátny jav a nebude sa opakovať. Privatizovala sa veľká časť majetku. Som presvedčený o tom, že vždy, keď dochádza k privatizácii tak veľkého majetku, bude dochádzať ku korupcii," povedal Řádek.

Sudcovia musia byť zdržanliví

Zároveň poznamenal, že v budúcnosti by sa takéto veľké presuny majetku už nemali diať. Šáray tvrdí, že je potrebné dôverovať sudcom, ktorí budú mať chuť riešiť situáciu.

Bývalý vyšetrovateľ i Vozár si myslia, že sudcovia musia byť zdržanliví. Podľa Vozára by sa mali vyhýbať prostrediu, ktoré v budúcnosti môže vyvolať podozrenia.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…