Venezuelská armáda je verná Madurovi, zopakoval minister obrany

19. 2. 2019 19:00

Venezuelská armáda zachováva "neobmedzenú poslušnosť, podriadenosť a vernosť" prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Oznámil to v utorok venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López.

Venezuelská armáda je verná Madurovi, zopakoval minister obrany
Foto: TASR
Popis: Nicolás Maduro

Minister taktiež uviedol, že armáda je v pohotovosti pre prípadné narušenie hraníc. Agentúra AFP pripomenula, že americký prezident Donald Trump varoval v pondelok venezuelskú armádu, že ak sa nepridá na stranu lídra tamojšej opozície Juana Guaidóa, tak môže "všetko stratiť".

USA vyzývajú Madura na odstúpenie a podporili Guaidóa, podľa ktorého bol Maduro minulý rok znovuzvolený podvodom. Opozičný líder sa vyhlásil za prezidenta v januári a doteraz ho uznalo približne 50 krajín. Trump vyzval vojakov, ktorí pomáhajú Madurovi udržať sa pri moci, aby prijali veľkorysú ponuku lídra opozície Guaidóa a "žili v pokoji so svojimi rodinami a krajanmi". Madurov politický súper Guaidó totiž prisľúbil amnestiu tým, ktorí odmietnu poslúchať Madurove príkazy.

Šéf Bieleho domu zároveň kritizoval Madura za blokovanie prísunu medzinárodnej humanitárnej pomoci do Venezuely. Maduro v reakcii obvinil Trumpa, že hovorí "takmer v nacistickom duchu", a pozastavil sa nad tým, že americký prezident si myslí, že môže vydávať rozkazy venezuelskej armáde. "Kto je veliteľom ozbrojených síl, Donald Trump z Miami? Myslia si, že sú majiteľmi tejto krajiny," dodal Maduro.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…