Veľvyslanectvo USA zablahoželalo Slovensku k výberu amerických stíhačiek

12.7.2018 19:30

Veľvyslanectvo USA na Slovensku na sociálnej sieti zablahoželalo slovenskej vláde k výberu amerických stíhacích lietadiel. "F-16 poskytne slovenským ozbrojeným silám mimoriadne vojenské kapacity a umožní ďalšie rozšírenie spolupráce a partnerstva medzi Spojenými štátmi a Slovenskom," napísalo.

Veľvyslanectvo USA zablahoželalo Slovensku k výberu amerických stíhačiek
Foto: TASR
Popis: Budova veľvyslanectva USA v Bratislave

Slovensko nakúpi 14 taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 a v súvislosti s tým uzatvorí príslušné zmluvné vzťahy s vládou USA. Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur. Podľa veľvyslanectva americký systém zahraničného vojenského predaja zabezpečí Slovensku konkurenčné ceny, efektívnosť a transparentnosť nákupu.

Ponuka vlády USA bola podľa premiéra vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšie a technicky najlepšie riešenie. Z hľadiska nákladnosti počas celého viac ako 30-ročného životného cyklu stíhačiek je podľa Pellegriniho o osem percent lacnejšia ako ponuka vlády Švédska na stíhacie stroje JAS-39 C/D Gripen.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

0:01 Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

ROZHOVOR Jasné, že ak by Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak by …