Veľvyslanectvo USA zablahoželalo Slovensku k výberu amerických stíhačiek

12.7.2018 19:30

Veľvyslanectvo USA na Slovensku na sociálnej sieti zablahoželalo slovenskej vláde k výberu amerických stíhacích lietadiel. "F-16 poskytne slovenským ozbrojeným silám mimoriadne vojenské kapacity a umožní ďalšie rozšírenie spolupráce a partnerstva medzi Spojenými štátmi a Slovenskom," napísalo.

Veľvyslanectvo USA zablahoželalo Slovensku k výberu amerických stíhačiek
Foto: TASR
Popis: Budova veľvyslanectva USA v Bratislave

Slovensko nakúpi 14 taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 a v súvislosti s tým uzatvorí príslušné zmluvné vzťahy s vládou USA. Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur. Podľa veľvyslanectva americký systém zahraničného vojenského predaja zabezpečí Slovensku konkurenčné ceny, efektívnosť a transparentnosť nákupu.

Ponuka vlády USA bola podľa premiéra vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšie a technicky najlepšie riešenie. Z hľadiska nákladnosti počas celého viac ako 30-ročného životného cyklu stíhačiek je podľa Pellegriniho o osem percent lacnejšia ako ponuka vlády Švédska na stíhacie stroje JAS-39 C/D Gripen.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…