Veľvyslanectvo USA v Bratislave sa po rokoch kritiky chystá sťahovať. Američania majú vyhliadnuté nové miesto

21.8.2018 15:05

Hlavné mesto a Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave začínajú rokovania o zmene sídla americkej ambasády. Tá si za možnú lokalitu vybrala súčasné sídlo Dopravného podniku Bratislava (DPB) na Olejkárskej ulici. Spĺňa vraj bezpečnostné štandardy. Rokovania aj s vedením DPB by sa mali v tejto súvislosti začať v najbližších týždňoch.

Veľvyslanectvo USA v Bratislave sa po rokoch kritiky chystá sťahovať. Američania majú vyhliadnuté nové miesto
Foto: TASR
Popis: Budova veľvyslanectva USA v Bratislave

"Veľvyslanectvo má záujem o odkúpenie nehnuteľností potrebných pre diplomatickú misiu v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch," informovala hovorkyňa mesta Zuzana Onufer. Dlho očakávané sťahovanie amerického veľvyslanectva spolu s bezpečnostnou zónou okolo jeho budovy pozitívne vníma aj bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. "Vítam rozhodnutie, ktoré by umožnilo Bratislavčanom využívať Hviezdoslavovo námestie bez akýchkoľvek obmedzení," skonštatoval Nesrovnal.

Americká ambasáda sa medzitým odvolala voči rozhodnutiu, ktorým mestská časť Staré Mesto ako príslušný stavebný úrad nariadila odstránenie oplotenia okolo súčasného sídla veľvyslanectva. Staromestský starosta Radoslav Števčík to odôvodnil tým, že americká ambasáda stále nepreukázala vlastnícky vzťah, ani iné právo k pozemku, na ktorom je predmetné oplotenie. Toto právo časom stratilo svoju platnosť a bratislavské mestské zastupiteľstvo od roku 2016 opakovane ambasáde neschválilo nájom mestských pozemkov pod oplotením.

Ambasáda ešte v júli uviedla, že bezpečnostné oplotenie neplánuje odstrániť. Odvoláva sa pritom na bezpečnostné dohody podpísané s hlavným mestom a mestskou časťou, a taktiež na Viedenský dohovor v súvislosti so zabezpečením bezpečnosti diplomatických misií hostiteľskými krajinami. Momentálne podotkla, že sa k prebiehajúcim právnym prípadom nebude vyjadrovať. Odvolanie však potvrdila mestská časť. "Áno, odvolali sa. Rozhodovať bude okresný úrad," uviedla pre TASR staromestská hovorkyňa Nora Gubková. Okresný úrad Bratislava zatiaľ danú vec neeviduje.

Ambasáda USA mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici prenajaté od roku 2005. Veľvyslanectvo ešte v roku 2002 prijalo bezpečnostné opatrenia v podobne oplotenia budovy aj v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001. Diskusie o odstránení oplotenia z historického centra mesta prebiehajú od roku 2016. Podľa mnohých by bolo práve presídlenie budovy, aj vzhľadom k bezpečnostným opatreniam, najvhodnejším riešením.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

0:00 Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

ROZHOVOR Celá vec sa dostala ku Kočnerovmu známenu, ktorý je v Tatra banke zamestnaný ako šéf bezpeč…