Veľký prieskum: Poliaci zbožňujú Trumpa, prekvapí vás, kto vyhráva u Slovákov

8. 1. 2020 19:51

Amerického prezidenta Donalda Trumpa vníma verejnosť v mnohých krajinách negatívne, avšak obraz samotných Spojených štátov je globálne priaznivý. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Pew Research Center, z ktorého údaje prevzala v stredu agentúra AFP.

Veľký prieskum: Poliaci zbožňujú Trumpa, prekvapí vás, kto vyhráva u Slovákov
Foto: TASR
Popis: Donald Trump a Vladimír Putin
reklama

Trump je nepopulárny hlavne v západnej Európe

Až 64 percent opýtaných mimo územia Spojených štátov nedôveruje Trumpovi v tom, že bude robiť správnu zahraničnú politiku, zatiaľ čo dôveru mu vyjadrilo iba 29 percent respondentov.

Prieskum - uskutočnený od mája do októbra minulého roka v 33 krajinách na vzorke 37.000 respondentov - ukázal, že Trump je obzvlášť nepopulárny v západnej Európe.

V Nemecku Trumpovi dôveruje iba 13 percent opýtaných, vo Švédsku 18 percent, vo Francúzsku 20 percent, v Španielsku 21 percent, v Holandsku a Grécku 25 percent a v Británii 32 percent.

Z prieskumu taktiež vyplýva, že v Rusku americkému prezidentovi dôveruje 20 percent opýtaných, kým v Mexiku Trumpovmu úsudku nedôveruje až 89 percent.

V niektorých krajinách má Trump podporu verejnosti: v Indii (56 percent), Nigérii (58 percent), Keni (65 percent), Izraeli (71 percent) a na Filipínach (77 percent).

Prieskum hodnotil aj ďalších svetových lídrov. Najviac ľudí dôveruje Angele Merkelovej

Ľudia v prieskume hodnotili aj ďalších svetových lídrov. Najviac opýtaných - 46 percent - dôveruje nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi 41 percent, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi 33 percent a čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi iba 28 percent.

Slovensko

U slovenských respondentov najmenšiu podporu (20 percent) získal čínsky prezident, Trumpovi dôveruje 34 percent opýtaných, Merkelovej 37 percent, Macronovi 44 percent a Putinovi 49 percent.

Celkový postoj k Spojeným štátom je však priaznivý, uvádza sa v prieskume inštitútu Pew Research Center.

Spojené štáty v rámci Európy najpozitívnejšie zhodnotili obyvatelia Poľska (79 percent), nasledujú obyvatelia Litvy (70 percent) a Maďarska (66 percent). Najmenej priaznivo Spojené štáty v Európe vnímajú v Holandsku (46 percent), vo Švédsku (45 percent) a Nemecku (39 percent).  

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…