Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

16. 12. 2019 0:03

Server Echo24.cz si posvietil na komunistickú minulosť generála Petra Pavla. Ukazuje sa vraj, že Pavel tak trochu zahmlieva o svojom pomere k bývalému komunistickému zriadeniu. Svojou troškou do mlyna prispel aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček. Prepojil Milión chvíľok pre demokraciu a komunistov. Pridal sa aj publicista Štěpán Kotrba, ktorý Petra Pavla označil za „pijavicu“, ktorá sa prisaje na každý režim.

Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole
Foto: TASR
Popis: Petr Pavel

Dokumenty z archívu bezpečnostných zložiek v Brne a Prahe, ktoré sú verejnosti prístupné na nahliadnutie, ukazujú, že sa neskorší najvyššie postavený vojak NATO vzdelával u komunistických špiónov, ktorí ho školili na prácu v tyle nepriateľa.

Dá sa teda povedať, že Petr Pavel o svojich začiatkoch v armáde zahmlieval, a server si položil otázku, nakoľko bude Pavel dôveryhodný ako prezidentský kandidát.

Pavel už raz kandidátom bol, a to kandidátom na členstvo v komunistickej strane. Od roku 1983, teda dva roky predtým, ako sa šéfom komunistov v Sovietskom zväze stal Michail Sergejevič Gorbačov. Od toho si vraj Pavel sľuboval zmenu, ale sám sa chcel stať komunistom ešte pred jeho nástupom, čo dôveryhodnosť Pavlových slov oslabuje.

„Mne sa zdalo, že by mohla nastať podobná situácia ako v rokoch 1967 a 1968. Že je vôľa robiť aspoň drobné korekcie, ktoré potom môžu vyústiť do väčších zmien,“ povedal na koncerte Pamäti národa 28. októbra v pražskom Karlíne.

Pritom sami komunisti vyhodnocovali vzťah Petra Pavla k socialistickému zriadeniu ako kladný.

„Kpt. Pavel je triedne uvedomelý a politicky vyspelý. Ako člen strany pri výkone svojej funkcie napomáha presadzovať vedúcu úlohu strany medzi podriadenými,“ citoval server Echo24.cz z historických dokumentov.

Hovorca českej hlavy štátu Jiří Ovčáček k tomu dodal, že Milión chvíľok pre demokraciu, na ktorého akciách sa Pavlovo meno skloňuje, je teda vlastne Miliónom chvíľok pre KSČ.

 

 

Zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček

V diskusii pod príspevkom ľudia Ovčáčkovi pripomenuli, že ešte v roku 2003 stál ako spolupracovník komunistických straníckych novín vo svojich textoch proti NATO a proti kapitalizmu.

Príklady textov Jiřího Ovčáčka pre komunistické Haló noviny

Lenže Ovčáček nebol jediným mužom, ktorý využil text servera Echo24.cz, aby skritizoval Petra Pavla. Pridal sa aj publicista Štěpán Kotrba, ktorý Pavla označil za „pijavicu“, ktorá sa prisaje na každý režim, či už komunistický, alebo kapitalistický.

„Dočerta, ľudia, neohovárajte KSČ. Nie je dôvod. Za toto strana nemôže. Nikdy, žiadna a za ktoréhokoľvek režimu, aj toho dnešného. Dnešný NATO generál, vtedy ČSLA kapitán Pavel bol a je jednoducho pijavica, ktorá sa prisaje vždy na každý režim. Bez ohľadu na to aký. Deti sa niektorým komunistom skrátka nepodarili...“ napísal Kotrba.

Zdroj: Facebook/Štěpán Kotrba

Nakoniec sa ozval aj sám generál vo výslužbe Petr Pavel a vyhlásil, že to bol prvý a posledný rozhovor, ktorý s Danielom Kaiserom zo servera Echo24.cz viedol.

„Blahoželám Danielovi Kaiserovi (Echo24) k nášmu prvému (a poslednému) rozhovoru. Niektorým zamestnancom médií nestačí ani dostupnosť archívnych zdrojov, ani ústretovosť a úplná otvorenosť spovedaného, aby sa hoci len priblížili role objektívneho ,strážneho psa demokracie‘. Škoda!“ zdôraznil.

 

 

Zdroj: Twitter/Petr Pavel

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

23:59 Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

Analytička Tereza Spencerová píše o svete pri rannej kávičke pre server iprima.cz. Okrem iného sa zm…