Veľká chyba Erdogana, že sa prikláňa viac k Rusku, hodnotí komentátor

3. 8. 2019 7:02

Komentátor Erik Siegl hodnotí na webe Aktuálně.cz rozhodnutie tureckého prezidenta Erdogana o nákupe ruských strategických zbraní ako chybné, ale pochopiteľné. Podľa Siegla Ankara za svoj príklon k Moskve tvrdo zaplatí, ale z pohľadu prezidenta Erdogana teraz zrejme Rusko predstavuje pre Turecko dôležitejšieho partnera.

Veľká chyba Erdogana, že sa prikláňa viac k Rusku, hodnotí komentátor
Foto: TASR
Popis: Zľava ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
reklama

Americký prezident bude tento týždeň s republikánskymi senátormi riešiť uvalenie ekonomických sankcií na Turecko, ktoré si obstaralo ruský protiraketový systém S-400. „Americký prezident už síce v reakcii na to oznámil, že Turkom zruší dohodnutú dodávku stovky stíhačiek F-35, ale ďalším trestom sa podľa obvykle dobre informovaného denníka Wall Street Journal chce skôr vyhnúť,“ píše Siegl s tým, že senátori by údajne radi ešte pritvrdili.

Kúpa ruského systému je podľa neho dôkazom dlhodobého vývoja. „Vzťahy Turecka so Spojenými štátmi už dlhší čas formuje nedôvera a frustrácia,“ píše ďalej Siegl a ako príklad uvádza uvalenie amerických sankcií na tureckých ministrov vnútra a spravodlivosti ako odvetu za účelové zadržiavanie amerického pastora Andrewa Brunsona v Turecku.

Problémom je aj iný pohľad na situáciu v Sýrii, kde Američania podporujú milície sýrskych Kurdov, zatiaľ čo Erdogan ich považuje za teroristov. „Hĺbku sporov dobre vystihuje aj Trumpov výhražný tweet, že Turecko ,ekonomicky potrestá‘, ak zaútočí na milície sýrskych Kurdov (YPG), ktoré Spojené štáty podporujú,“ pripomína Siegl Trumpov príspevok na Twitteri.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

„Na druhej strane zase nemožno prepočuť hlas prezidenta Erdogana, ktorý je presvedčený, že Američania už dlho túžia jeho krajinu oslabiť a urobiť ju povoľnou,“ pokračuje Siegl a pripomína tiež minuloročný článok v denníku The New York Times, kde Ergodan varoval, že si Turecko bude musieť začať hľadať nových priateľov a spojencov.

Podľa Siegla sa zdá, že nových spojencov našiel v Rusku. Upozorňuje, že zatiaľ čo vzájomná americko-turecká komunikácia pravidelne kolabuje, nemožno si nevšimnúť ďalšie a ďalšie zbližovanie Ankary s Moskvou.

Čoraz podstatnejšiu rolu v rusko-tureckých vzťahoch podľa neho hrá regionálna situácia, najmä pre silný angažmán Ruska aj Turecka v susednej Sýrii.

„Moskva má kontrolu nad vládou v Damasku a zásadne tak ovplyvňuje situáciu na sýrskom bojisku,“ vysvetľuje Siegl a dodáva, že Turecko dúfa v stabilizáciu situácie v Sýrii aj vzhľadom na veľký počet sýrskych utečencov, ktorí prispievajú k tureckej ekonomickej kríze.

Napriek tomu hodnotí Siegl obrat Erdogana k Moskve ako chybný. „Ankara nezaplatila za svoje rozhodnutie málo. Pripravila sa tým o dodávku najmodernejších stíhačiek F-35,“ uvádza Siegl so slovami, že turecké firmy, ktoré sa podieľali na vývoji technológie, budú zároveň vylúčené z lukratívnych subdodávok.

Erdogan si síce sľubuje vytvorenie novej vojenskej aliancie s Ruskom, ale to podľa Siegla Turecko ďalej poškodí. „Okrem toho, že by to ďalej poškodzovalo ich doterajšie silné vojensko-obchodné väzby na Západ, limitoval by ich armádu po celý čas aj fakt, že je vycvičená na obsluhu typovo odlišných zbraňových systémov,“ podotýka Siegl.

„Ako stále členská krajina ,nepriateľského‘ NATO navyše Turecko len ťažko od Rusov získa taký podiel na technológiách, aký si vďaka svojej cieľavedomej politike vymohlo za posledné tri dekády od Spojených štátov,“ nechápe Siegl Erdoganovo rozhodnutie.

„Prezident Erdogan sa snaží využiť rivalitu veľmocí v regióne a maximálne z nej ťažiť. To predstavuje do istej miery logickú, ale veľmi riskantnú stratégiu. Dlhodobo ju udržať bude krajne ťažké,“ dodáva Siegl s tým, že možno týmto rozhodnutím Ankara viac stratí, ako získa.

Celý text nájdete na webe Aktuálně.cz.

autor: jma

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…