Veliteľ obávanej teroristickej organizácie šokuje. Američania nás vyzbrojujú cez tretie strany, vraví

29. 9. 2016 10:40

Dodávajú zbrane svojmu nepriateľovi? Tak to aspoň tvrdí veliteľ sýrskych povstalcov, ktorý prehovoril o praktikách Spojených štátov amerických v ich boji proti terorizmu na sýrskom fronte. Hrajú „Amíci“ na dve strany?

Veliteľ obávanej teroristickej organizácie šokuje. Američania nás vyzbrojujú cez tretie strany, vraví
Foto: SITA
Popis: Aleppo, Sýria

Zaťal do živého? Jeden z veliteľov neslávne známej teroristickej organizácie Al-Nusra prezradil, kto stojí za dodávkami zbraní pre hnutie, ktoré je známe aj pod menami ako Sýrska Al-Káida či Al-Káida Levantu.

Hoci nejde, samozrejme, o priamu podporu džihádistov, zbrane im dodávajú spriatelené vlády Washingtonu, pričom sa spomínajú napr. Saudská Arábia, Kuvajt či Katar.

„Áno, Spojené štáty podporujú sýrsku opozíciu, hoci nepriamo. Oni totiž podporujú krajiny, ktoré zase podporujú nás,“ povedal v interview pre nemecký denník Kölner Stadt-Anzeiger veliteľ jednej z jednotiek, pričom údajne by malo ísť o bojovníka, ktorý sa volá Abú Al-Ezz.

Vo videu, ktoré uverejnil novinár Jürgen Todenhöfer, reční maskovaný muž v kameňolome zdevastovaného sýrskeho mesta Aleppo.

Predmetné video. Zdroj: Facebook/Jürgen Todenhöfer 

Podľa veliteľa očakávajú rebeli „sofistikovanejšie zbrane“, ktoré by im mali pomôcť v boji proti sýrskej vláde. Zbrane by mali prísť cez sieť podporovateľov Al-Nusry.

Rebeli sa spoliehajú najmä na protitankové strely americkej výroby, tzv. TOW, ktoré si pochvaľoval aj samotný veliteľ.

„Vďaka raketám TOW sme dosiahli väčšiu rovnováhu s režimom a situácia v niektorých oblastiach je preto pod kontrolou,“ povedal Al-Ezz.

Veliteľ protivládnych síl poskytol interview v kameňolome sýrskeho Aleppa. Zdroj: Facebook/The Shia Post

TOW-y mali byť vraj určené priamo povstalcom. Navyše, ako ďalej uviedol, bojovníci Al-Nusry mali aj odborný výklad: „Mali sme tu expertov z Turecka, Izraela, Saudskej Arábie, ako aj Spojených štátov, ktorí nás oboznamovali s použitím satelitov, rakiet, vybavenia pre rozviedku či použitia termálnych bezpečnostných kamier.“

Podpora vlád

Podľa veliteľa dostávajú povstalci peniaze priamo od vlád, nie od fyzických osôb. „Aj Izrael nás už teraz podporuje, keďže sú vo vojne so Sýriou aj Hizballáhom,“ vysvetľuje.

A na otázku novinára, či mali džihádisti vo výcvikovom kempe naozaj amerických inštruktorov, len presvedčivo odpovedal: „Američania sú na našej strane.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…