Vedú všetky cesty do Bonaparte? Pavučina schránkových firiem a štátnych zákazok je poriadne zapletená. Na scénu pribudol ďalší kontroverzný podnikateľ

21. 6. 2016 8:59

Bytová rezidencia Bonaparte, ktorú dnes pozná azda už každý Slovák, skrýva stále nové prekvapenia. S budovou, ktorá je plná luxusných bytov a prominentných nájomníkov, sa spája meno ďalšieho podnikateľa, ktorý si podľa médií privyrobil na štátnych zákazkách a pozná sa aj s aktérmi kauzy Bašternák.

Vedú všetky cesty do Bonaparte? Pavučina schránkových firiem a štátnych zákazok je poriadne zapletená. Na scénu pribudol ďalší kontroverzný podnikateľ
Foto: Google.sk/maps
Popis: Komplex Bonaparte

Obchodný partner Ladislava Bašternáka, ktorý sa ako developer podieľal aj na výstavbe komplexu Bonaparte, Ivan Piterka je spájaný s viacerými firmami, ktoré zarobili na štátnych zákazkách. S Piterkom sa podľa Aktualít pozná aj Robert Kaliňák a jeho obchodným partnerom bol v minulosti napríklad aj Peter Kažimír. Aby toho nebolo dosť, podľa portálu má tento podnikateľ obchodné napojenie aj na schránkové firmy, ktoré sú spájané s ďalším kontroverzným podnikateľom Jurajom Širokým.

Firma KA VECTOR, ktorú Piterka zakladal a dnes je jej konateľom, vlastní byť hneď vedľa toho, ktorý si prenajíma premiér. Podnikateľ bol takisto spojený s firmou Anziano, od ktorej si ministerstvo vnútra na čele s Kaliňákom prenajalo budovu za finančne nevýhodných podmienok.

Firma ENVIROGROUP, ktorú Piterka spoluvlastní, získala lukratívny kšeft aj za druhej Ficovej vlády. Na objednávku ministerstva životného prostredia odstraňovala toxický odpad za takmer 12 miliónov eur.  

Zaujímavé informácie portál poskytol aj o schránkových firmách SCARLATINA HOLDING a PALLIZI HOLDINGS, ktoré sú spájané s Váhostavom. Od spoločnosti Juraja Širokého tieto schránkové podniky požadujú pohľadávky 5,5 milióna eur. Rovnaké firmy požičali 1,2 milióna aj spoločnosti ENVIROGROUP. „Nevlastní akcionársky podiel vo vami menovaných spoločnostiach,“ vyhlásila Širokého hovorkyňa Michaela Grendel Kováčiková. Široký tiež odmietol, že by sa s Piterkom poznal. Novinári ho však v minulosti pri odchode z bytového komplexu Bonaparte nafotili.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…