Vedci spočítali, koľko ľudí umrelo pri vojnách USA od roku 2001. Sú to vysoké čísla

13.11.2018 7:00

Vedci z Watsonovho inštitútu pre medzinárodné a verejné záležitosti pri Brownovej univerzite sa rozhodli spočítať, koľko ľudí zomrelo v Afganistane, Pakistane a Iraku počas americkej vojny proti teroru. Celkovo ide o pol milióna mŕtvych od začiatku konfliktu v roku 2001. No číslo je vraj ešte podhodnotené.

Vedci spočítali, koľko ľudí umrelo pri vojnách USA od roku 2001. Sú to vysoké čísla
Foto: TASR
Popis: Zničené budovy v dôsledku bojov medzi irackými vládnymi silami a militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát v západnej časti Mosulu

Najviac mŕtvych bolo jednoznačne v Iraku, ktorý zo všetkých smrtí počítaných v štúdii tvorí viac ako nadpolovičnú väčšinu. Ako je možné vidieť v tabuľke, nezapočítavajú sa mŕtvi zo Sýrie, kde štúdia tvrdí, že došlo k ďalším viac ako polmiliónovým stratám na životoch. Z čísel je tiež možné vidieť, že počet padlých policajtov a vládnych vojakov v Afganistane a v Iraku prevyšuje počet zabitých nepriateľov.

Amerika stratila v Iraku a Afganistane dohromady necelých 15-tisíc vojakov, žoldnierov a zamestnancov ministerstva obrany. Straty ďalších krajín tvoria približne desatinu tých amerických. Zaujímavý je tiež rozdiel medzi Irakom a Afganistanom, pokiaľ ide o žurnalistov a pracovníkov neziskových organizácií. Zatiaľ čo Irak sa zdá nebezpečnejší pre prvých, Afganistan zase pre druhých.

Straty spôsobené vojnou v Afganistane, Pakistane a Iraku:

Straty spôsobené vojnou v Afganistane, Pakistane a Iraku

Štúdia uvádza, že čísla sú s najväčšou pravdepodobnosťou podhodnotené, a to vzhľadom na to, že mnohé straty na strane bojovníkov ISIS alebo Talibanu, ale aj civilistov nie sú započítané, napríklad pri opätovnom obsadení Mosulu, a tiež preto, že štúdia používa najkonzervatívnejšie odhady. Ďalej nie sú započítané ani vojnou nepriamo spôsobené úmrtia, ako napríklad nedostatok jedla, vody, zdravotnej starostlivosti či elektriny. Štúdia uvádza, že najviac smrtí majú na svedomí miestni ozbrojenci, ale čo sa týka civilných obetí, USA a koaličné sily rozhodne nie sú bez viny. Americké ministerstvo obrany ich nezapočítavalo pravidelne. Američania sa síce snažia obmedziť civilné obete pri náletoch, ale stúpa napríklad počet zabitých civilistov pri náletoch vládnych vojsk.

Počet civilistov zabitých provládnymi silami v rokoch 2008 až 2017 (modrá – celkový počet zabitých, červená – počet zabitých pri náletoch):

Počet civilistov zabitých provládnymi silami v rokoch 2008 až 2017

Celú štúdiu nájdete v angličtine TU.

autor: kas

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most a SMK pôjdu do volieb spoločne. Stačí im prekonať päťpercentný prah

11:07 Most a SMK pôjdu do volieb spoločne. Stačí im prekonať päťpercentný prah

Strany Most-Híd, MKDSZ-MKDA a SMK sa dohodli, že do budúcoročných parlamentných volieb pôjdu na kand…