Varovanie šéfa EP: Rokovania medzi EÚ a Ankarou by mali pokračovať, inak nebudeme mať vplyv na to čo sa v Turecku deje

18.11.2016 10:06

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz dúfa, že Turecko bude pokračovať v rokovaniach o členstve v Európskej únii. Schulz sa takto vyjadril v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Mindener Tageblatt, z ktorého citovala agentúra DPA.

Varovanie šéfa EP: Rokovania medzi EÚ a Ankarou by mali pokračovať, inak nebudeme mať vplyv na to čo sa v Turecku deje
Foto: SITA
Popis: Bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

"Mlčanie nikdy veciam nepomohlo. Vytvára sa tak situácia, v ktorej hrozí, že sa veci ešte zhoršia," povedal ďalej Schulz a dodal, že ak by sa rokovania medzi EÚ a Ankarou skončili, pre Európu by to nebolo žiadnym víťazstvom.

"V skutočnosti by to malo presne opačný efekt. Prepásli by sme tak príležitosť mať vplyv na to, čo sa v Turecku deje, a snáď aj možnosť veci zlepšiť," povedal ďalej Schulz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan totiž v pondelok oznámil, že počká do konca roka, aby videl, či v prístupových rokovaniach jeho krajiny s EÚ nastal pokrok. Naznačil, že ak sa tak nestane, mohol by o tejto téme následne usporiadať referendum.

Erdogan zároveň koncom októbra povedal, že turecká vláda už "čoskoro" predloží parlamentu návrh zákona o znovuzavedení trestu smrti. Schulz dnes na margo tejto témy uviedol, že ak by Turecko trest smrti naozaj zaviedlo, bolo by jasné, že dôjde ku koncu jeho prístupových rokovaní s EÚ.

Od neúspešného pokusu o prevrat z 15. júla Ankara prepustila alebo dočasne postavila mimo službu vyše 110.000 štátnych úradníkov, sudcov, prokurátorov, vojakov a ďalších. Turecké úrady zároveň zadržali približne 36.000 osôb.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…