Valí sa to na ňu... Zásadné novinky o Zsuzsovej: Mesiac pred vraždou sa stretla s Kočnerom, figuruje aj v starej vražde

11.10.2018 12:10

Zdá sa, že neprejde deň, aby sa o Alene Zsuzsovej neobjavili nové usvedčujúce skutočnosti. Práve táto žena si totiž mala objednať vraždu novinára Jána Kuciaka. A podľa najnovších informácií sa údajne mesiac pred vraždou stretla s Mariánom Kočnerom a jej meno sa spája aj s vraždou bývalého primátora Hurbanova.

Valí sa to na ňu... Zásadné novinky o Zsuzsovej: Mesiac pred vraždou sa stretla s Kočnerom, figuruje aj v starej vražde
Foto: TASR
Popis: Polícia odvádza jednu z obvinených z budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018

Koncom januára tohto roku urobil bývalý novinár a bezpečnostný analytik Milan Žitný fotografiu, ktorá má zachytávať Mariána Kočnera, Alenu Zsuzsovú a jej dcéru v Rusovciach. Ich stretnutie sa uskutočnilo 26. januára v Rusovciach v Hoteli Ponteo. Na fotografii je biele auto Bentley Mariána Kočnera s bratislavským evidenčným číslom, rovnako tak aj červený Mercedes obvinenej, s komárňanskou evidenciou auta, ktorý jej po vražde údajne ukradli.

Týždenník Plus 7 dní, ktorý dané auto preklepol, natrafil na isté občianske združenie. To sa špecializuje na spoluprácu s bývalými väzňami, pričom na internetovej stránke majú mať stále napísané: Ak ste trestaní, kontaktujte nás. Rovnako zistili, že generálna riaditeľka daného združenia je obžalovaná Špecializovaným trestným súdom, pričom nie je známe, prečo zháňala bývalých trestancov.

Rovnako mala vystupovať ako „volavka“, pričom sa mala špecializovať na mocných a bohatých mužov, o ktorých mala robiť databázu diskreditačných fotografií a videí. Vyšlo na povrch, že si s ňou niektorí politici mali písať, spomína sa napríklad Boris Kollár, ktorý kontakt s obvinenou priznal a mal jej aj finančne pomôcť. Rovnako mala byť zverejnená aj konverzácia medzi Zsuzsovou a advokátom Danielom Lipšicom. Vystupovať mala pod pseudonymom Alena Meszárošová. Jej meno je spájané aj so zberom podpisov pod registračné listiny vznikajúcej politickej strany Cieľ, ktorú si založil Peter Tóth.

Vražda primátora

Meno Alena Zsuzsová je spomínané aj v prípade osem rokov starej vraždy bývalého hurbanovského primátora Lászlóa Basternáka. Začiatkom júla roku 2010 sa mal prechádzať so svojou manželkou, keď pri ich dome zastavilo neoznačené auto, ktoré šoféroval dobre stavaný muž s krátkym zostrihom na hlave. Následne vytiahol z tašky zbraň, ktorou bývalého primátora na chodníku zabil. V stopách mu bol Basternákov nevlastný syn so zbraňou v rukách, ktorou sa mu podarilo zasiahnuť auto, na ktorom vrah utekal, a nakoniec postrelil aj jeho samotného. Informácie priniesol portál aktuality.sk.

Vrahom bol Štefan Kaluz, ktorému Basternákov syn poranil ruku a polícia ho následne našla v chate v Gabčíkove, kam sa nechal odviesť taxíkom. Za vraždu dostal 25 rokov, v tom čase mal podľa zistení Toma Nicholsona pracovať pre SBS firmu Detektívna kancelária Františka Borbélyho, ktorý je známy z mafiánskeho klanu sýkorovcov. Nešlo však o jediný pokus o vraždu, okrem vyhrážok, prenasledovania a anonymných listov boli spolu tri. Prvý pokus sa mal stať desať dní pred parlamentnými voľbami v marci 2010, druhý pokus bol skrytá nálož pod vencom na kríži pomníka na ceste, ktorou pravidelne chodil, tá však nevybuchla. Záujem o Basternáka vyvrcholil pred komunálnymi voľbami v Hurbanove, pričom boj o primátorskú stoličku bol riadne špinavý. V nich kandidoval exprimátor mesta Lázsló Basternák a jeho veľký rival Roman Ostružlík, ktorý vlastnil autoservis.

S vraždou sa spájajú aj dve už známe mená – Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová, ktorí figurujú vo vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. S Ostružlíkom sa najskôr zoznámil komárňanský podnikateľ Andruskó, keď prišiel do jeho autoservisu s havarovaným autom. O udalostiach spred ôsmich rokov však hovoriť nechce. „Ja s tými dvoma nič nemám. Keď som ich teraz zbadal v telke, tak som len zalamoval rukami a bol som v šoku,“ uviedol pre portál aktuality.sk. Zsuzsová mu mala pomáhať vo volebnej kampani, spolu s Andruskóm mu mali nakúpiť pracie prostriedky a vytlačiť plagáty.

Ostružlík bol známy svojimi vyjadreniami, že chce Basternáka dostať do väzenia za jeho projekt kanalizácie za 1,2 milióna eur, o ktorom tvrdil, že je predražený a netransparentný. Po smrti svojho súpera však vo voľbách neuspel a z mesta sa odsťahoval, a dvojici vyplatil peniaze, ktoré investovali do jeho kampane. V súdnom procese proti vrahovi primátora mala Zsuzsová vystupovať ako svedkyňa, z viacerých pojednávaní sa ospravedlnila tým, že trpí panickou poruchou. Následne priznala, že Ostružlíkovi finančne pomohla. Ten v súčasnosti hovorí, že vstúpiť do politiky bola najväčšia chyba.

Kto je Zsuzsová?

Alenu Zsuzsovú zatkla v polícia v piatok 28. septembra v Komárne v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Následne ju Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici obvinil z obzvlášť závažného trestného činu formou spolupáchateľstva, na čo podala spolu s Tomášom Szabóom (strelec) a Miroslavom Marčekom (šofér) sťažnosť. Zsuzsová bola identifikovaná ako objednávateľka. V utorok 9. októbra senát Najvyššieho súdu SR, ktorý bol v zložení P. Farkaš, Š. Harabin, P. Príbelský, sťažnosti troch zo štyroch obvinených zamietol. Jediný, kto sťažnosť nepodal, bol Zoltán Andruskó, ktorý má s políciou a vyšetrovateľmi spolupracovať. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…