Valí sa k vám taký príval utečencov, že vlani to bola len vlnka, odkazujú nám z Turecka

24.2.2016 15:16

Osobitný spravodajca MF Dnes Luboš Palata opisuje utečeneckú krízu priamo z Turecka, z mesta Izmir. Tu sa stretol s veliteľom tureckej pobrežnej stráže, kapitánom Muratom Yilmazarslanom. Ten mu okrem iného povedal, že vlani zadržali na ceste do Európy takmer stotisíc migrantov. Tento rok ich podľa jeho slov chcú zadržať ešte viac.

Valí sa k vám taký príval utečencov, že vlani to bola len vlnka, odkazujú nám z Turecka
Foto: SITA
Popis: Utečenci plaviaci sa do Grécka

Kapitán však následne varoval, že do Európy sa blíži taký príval utečencov, že minulý rok bol oproti tomu len vlnka. „Vyzerá to hrozivo,“ poznamenal.

Zároveň uviedol, že turecké pobrežie je de facto neustrážiteľné. V momente, keď sa migranti dostanú do vôd Grécka, môžu požiadať o azyl a musia byť prijatí. Turecké vody majú totiž v určitých miestach len pol námornej míle.

Podľa Yilmazarslana je ďalším protivníkom prevádzačská mafia, ktorá je podľa neho riadená z Turecka. „Chceme a musíme mafiu poraziť. Tie obrovské peniaze, ktoré získavajú pašeráci ľudí za migrantov, môžu dať do ďalších kriminálnych aktivít, ako sú napríklad drogy. Preto musíme ich biznis ukončiť,“ hovorí. Len v minulom roku bolo v súvislosti s pašovaním zatknutých viac ako 3 000 ľudí.

Kapitán následne uviedol, že cíti ako obrovskú nespravodlivosť, že sa v Európe hovorí, že s migračnou krízou nič nerobia. Pritom minulý rok zadržali takmer 100-tisíc nelegálnych migrantov smerujúcich do Grécka. „Lenže ďalších deväťstotisíc sa ich do Grécka nakoniec dostalo,“ uviedol Palata.

„Veliteľ izmirskej základne tureckej pobrežnej stráže dnes nerozhoduje len o ďalšom osude státisícov ľudí, ktorí sa chcú dostať cez vodu do Európy, ale vlastne aj o osude celej Európskej únie. Rozhoduje de facto o tom, ako dopadnú nemecké krajinské voľby a či aj po nich zostane nemeckou kancelárkou Angela Merkelová, či sa nezrúti schengenský systém a či sa nerozpadne celá Európska únia. Toto všetko môže ovplyvniť to, či sa Muratovi Yilmazarslanovi na čele niekoľkých tisíc mužov podarí zastaviť ďalšiu obrovskú vlnu migrantov, ktorá sa na jar vydá cez grécke ostrovy na cestu do Európy,“ uzavrel redaktor.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…