Väčšinu verejných objektov a inštitúcií chráni jediná bezpečnostná firma. Ako je to možné?

26. 10. 2015 10:23

Bezpečnostná služba Bonul, ktorá zabezpečuje objekty, má podľa komentátora Petra Schutza pravdepodobne nadštandardné vzťahy nielen so štátnou poisťovňou, ale aj s viacerými ministerstvami.

Väčšinu verejných objektov a inštitúcií chráni jediná bezpečnostná firma. Ako je to možné?
Foto: ReproFoto: youtube
Popis: Sociálna poisťovňa
reklama

Komentátor denníka SME Peter Schutz sa vo svojom stĺpčeku zamýšľa nad tým, prečo práve firma Bonul stráži toľko verejných inštitúcií a zariadení. Nezarazí ani fakt, že na súkromnej akcii organizovanej práve spomínanou bezpečnostnou službou Bonul prišiel prehovoriť aj premiér Robert Fico. To, že Bonul získal zákazku na stráženie Slovenskej pošty ešte za vlády Ivety Radičovej, je podľa Schutza v súlade so situáciou, v akej sa slovenská demokracia nachádza. „Ozaj veľkí hráči v ekonomike verejného obstarávania sú rozkročení na všetky strany – doslova i v prenesenom význame slova,“ konštatuje Schutz na stránkach SME.

Podľa komentátora si práve také firmy, akou je Bonul, môžu dovoliť inzerovať pracovné miesta ešte skôr, ako je uzavreté verejné obstarávanie. Nepomôžu ani prípadné protesty konkurenčných firiem či trestné oznámenia. „Ak už majú teda v rodine aj policajného prezidenta, eventuálne za suseda osobne Jahnátka. Bonul si už stráženie postráži,“ uzatvára Schutz.

Bonul má na starosti ochranu Sociálnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj Slovenského vodohospodárskeho podniku. Okrem toho berie aj milióny eur za ochranu objektov Slovenskej pošty. Na starosti má aj zabezpečenie budov ministerstva hospodárstva, Správy štátnych hmotných rezerv SR a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Za stráženie všetkých týchto objektov zaplatil štát firme Bonul v rokoch 2009 až 2014 viac ako 36 miliónov eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

12:34 VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čiž…