Václav Klaus st.: Nech Gretu zoberie Barnevernet. Generálny tajomník OSN sa zbláznil

25. 9. 2019 0:02

Bývalý český prezident Václav Klaus exkluzívne pre Parlamentné listy reaguje na prejav aktivistky Grety Thunbergovej z klimatického summitu OSN v New Yorku. Voči Gretiným rodičom by podľa neho mal zakročiť Barnevernet. Generálny tajomník, ktorý ju do OSN pozval, sa podľa exprezidenta asi zbláznil.

Václav Klaus st.: Nech Gretu zoberie Barnevernet. Generálny tajomník OSN sa zbláznil
Foto: Hans Štembera
Popis: Václav Klaus

Prejav mladej švédskej aktivistky Grety Thunbergovej na summite o klíme v newyorskom sídle OSN vyvolal búrlivé reakcie. Treba povedať, že jej slová boli tiež búrlivé.

Za to, čo sa z mladej školáčky Grety stalo, môžu podľa bývalého prezidenta Václava Klausa jej rodičia.

Exprezident pre PL použil prirovnanie s nórskou sociálnou službou Barnevernet, ktorá často kontroverzne odoberá rodičom ich deti, že by teraz mala konať v prípade rodičov Grety.

Tá je síce Švédka, ale Klausove slová mali evidentne upozorniť, čoho sa podľa neho jej rodičia dopustili.

„Greta je obeť fanatikov klimatického alarmizmu a nie je dôvod sa k nej vyjadrovať. Je to ešte dieťa a voči jej rodičom by mal zakročiť nórsky Barnevernet,“ hovorí pre Parlamentné listy bývalá česká hlava štátu.

Podľa Václava Klausa je závažnejšia skutočnosť, že ju vôbec na pôdu Organizácie Spojených národov pozvali, za čím stojí generálny tajomník Guterres.

António Guterres

António Guterres  Zdroj: TASR

„Musím sa skôr vyjadriť k človeku, ktorý ju do OSN pozval, čo je António Guterres. Ten býval celkom normálnym ministerským predsedom Portugalska a ja som s ním neraz hovoril. Ale teraz sa asi zbláznil a bohužiaľ nielen on,“ povedal exprezident Klaus pre PL.

Greta Thunbergová, švédska aktivistka, je iniciátorkou piatkových školských štrajkov za klímu Fridays For Future, ktoré pred časom osamotene s transparentom napísaným na kartónovom papieri začala. Z jej protestu postupom času vzniklo široké svetové hnutie.

Aktivistka Greta v pondelok na pozvanie generálneho tajomníka OSN Guterresa vystúpila na klimatickom summite, kde prostredníctvom ostrých slov a často s pohnutím, trasúcim sa hlasom pokarhala svetových politikov, že jej svojimi prázdnymi rečami ukradli detstvo a budúcnosť.

„Moje posolstvo je: budeme vás sledovať,“ začala Thunbergová bez pozdravu či akýchkoľvek úvodov svoje vystúpenie na klimatickej konferencii OSN. „Toto všetko nie je v poriadku,“ pokračovala po tom, ako si za svoju prvú vetu vyslúžila potlesk. Vôbec by tam vraj nemala byť. Mala by byť na druhej strane oceánu v škole.

„Vy sa obraciate na nás mladých? Ako sa opovažujete?! Ukradli ste mi sny a detstvo svojimi prázdnymi slovami. Ja patrím medzi tých šťastných, iní ľudia umierajú. Vymierajú ekosystémy, sme na začiatku veľkého vyhynutia. A vy o tom nechcete hovoriť. Rozprávate len rozprávky o ekonomickom raste,“ kričala Thunbergová a mávala pravicou na pokraji plaču. A opäť sa tlieskalo.

„Viac ako tridsať rokov vedci hovoria celkom jasne, ako na to. Ako ste len mohli stále nenájsť riešenie?“ pýtala sa. „Hovoríte, že nám načúvate a že chápete, aké je to naliehavé. Som smutná, som nahnevaná a neverím tomu. Pretože ak skutočne chápete situáciu a napriek tomu s tým nič nerobíte, tak ste zlí ľudia,“ dodala Greta Thunbergová, ktorá do USA cez oceán pricestovala na špeciálne upravenej jachte, pretože pre vysoké uhlíkové emisie odmieta cestovať lietadlom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…