Václav Klaus o vládnej kríze v Česku: Zeman si len škodí, sám to vie. Sobotka predviedol najlepší ťah svojej kariéry

13. 5. 2017 15:13

K súčasnej vládnej kríze v Českej republike a ku krokom Miloša Zemana sa v exkluzívnom rozhovore pre server Echo24.cz vyjadril exprezident Václav Klaus. Podľa jeho slov bude Zeman svojím postupom vo vládnej kríze strácať politické body. Klaus zároveň uviedol, že krok zo strany premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) je zatiaľ najlepším politickým ťahom jeho doterajšej kariéry. Myslí si však, že ČSSD nemala nikdy vytvoriť vládu s hnutím ANO. Súčasnú vládu preto hodnotí ako jednu z najhorších.

Václav Klaus o vládnej kríze v Česku: Zeman si len škodí, sám to vie. Sobotka predviedol najlepší ťah svojej kariéry
Foto: Hans Štembera
Popis: Václav Klaus

„Myslím si, že to, čo sa u nás deje, je bezprecedentné. Je to jeden z ďalších pokusov o totálny rozvrat politických pomerov u nás. Nepodceňujem to a beriem to nesmierne vážne, nie ako politik, ktorým nie som, ale ako občan. Je to niečo, čoho sa bojím, a chcel by som pred tým všetkých varovať,“ uviedol Klaus s tým, že ide o politický zápas.

Doteraz vraj v Česku vždy fungoval systém, v ktorom vládla jedna veľká politická strana a k nej sa prilepili dve malé. „Ale zrazu sme v situácii dvoch veľkých strán, ČSSD a ANO, a to je niečo úplne iné,“ povedal. On sám by podľa svojich slov nikdy nedovolil, aby bola vytvorená taká vláda, aká vznikla pred štyrmi rokmi.

„Tento konflikt je nevyhnutný, neodvratný a prezident Zeman sa nechal do tohto konfliktu zatiahnuť. Nemôže na tom zarobiť, môže si tým len uškodiť, len tým utrpí stratu a verím tomu, že si to už dnes uvedomuje. Nie som investigatívny novinár, nezaoberám sa tým, či je to odpočúvanie pravé alebo podstrčené. Som zásadne proti nepolitickým stranám, som za ideovo jasne definované politické strany. A že Věci veřejné a ANO nie sú politickými stranami, to muselo byť jasné všetkým,“ prirovnal hnutie ANO k strane Věci veřejné Víta Bártu.

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. Zdroj: Hanka Brožková

„Chápem, že ľudia sú nespokojní s politickými pomermi, aj ja som s nimi zásadne nespokojný. Protestujem však proti tomu, že táto vláda je najlepšia, akú sme tu za posledné roky mali. Som presvedčený, že ide, naopak, o najhoršiu vládu, akú sme tu mali. Napáchala azda najviac škôd zo všetkých vlád,“ povedal rázne Klaus. Podľa neho je Česko najslabším článkom Vyšehradskej štvorky. „Samozrejme, je tu absurdita s EET, obrovský nárast byrokracie alebo zavádzanie inklúzie na školách. To, že sa musia zakladať spolky, aby mohla na dedine existovať krčma, za to môžu Babišove absurdné predpisy. To je úplne smiešne. Nepopieram, že po sedemročnej stagnácii došlo k istému ekonomickému rastu, ale to nesúvisí s touto vládou,“ poznamenal.

České politické strany podľa jeho slov strašne zoslabli. „A, samozrejme, musím podotknúť, že u nás chýba silná pravicová politická strana. Musím klásť vinu ODS, ktorá svoju rolu, ktorú mala hrať, nemá. ODS dostala touto dnešnou situáciou neuveriteľný darček, aký dostáva politická strana raz za niekoľko rokov, a to, že nestojí na čele a nebojuje, je strašná škoda. Ale to by tí politici museli byť presvedčiví. Dostali jedinečnú šancu, aby ich ľudia počúvali. A strašne ma mrzí, že to nevyužili,“ povedal.

V závere sa potom vyjadril aj k súčasným krokom premiéra Bohuslava Sobotku. „Sobotka predviedol mimoriadne dobrý ťah, nazval som to dlhým odkopom od vlastnej bránky po niekoľkominútovom obliehaní,“ uviedol Klaus. „Sobotka urobil veľmi prekvapivý ťah a v momente, keď prezident Zeman naznačil, že nebude odvolaná vláda, ale len premiér, musel teda urobiť niečo iné. Ja si myslím, že nebolo možné odvolať len premiéra,“ uzavrel so slovami, že bola zásadná chyba dostať sa do tejto situácie. Teraz je však podľa neho jedno, čo sa stane do volieb – dôležité je len minimalizovať chaos v spoločnosti a čo najmenej poškodzovať reputáciu Českej republiky.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…