Václav Klaus: Skripaľ? Viem, o čo v skutočnosti ide...

6. 4. 2018 8:55

Bývalý český prezident Václav Klaus sa domnieva, že sme na prahu novej studenej vojny. Uviedol to v rozhovore pre štvrtkovú MF Dnes vzhľadom na kauzy Nikulin a Skripaľ. On sám odsudzuje vydanie ruského hackera, ako aj vyhostenie troch ruských diplomatov z Českej republiky.

Václav Klaus: Skripaľ? Viem, o čo v skutočnosti ide...
Foto: Hans Štembera
Popis: Václav Klaus
reklama

„Vidím to veľmi ostro a som rád, že mám šancu to niekde nahlas povedať. To je predsa nanajvýš politická téma a pokusy unikať k nejakým legislatívnym výkladom sú úplným omylom a zvádzaním na scestie. V Českej republike bolo politicky rozhodnuté a podľa môjho názoru bolo rozhodnuté fatálne zle. Zásadne s tým nemôžem súhlasiť,“ uviedol ku kauze vydania ruského hackera Jevgenija Nikulina do USA.

Podľa neho ide o zamiešanie sa do vnútroamerického politického konfliktu na jednu stranu. „A nie na stranu dnešného amerického prezidenta. Je to postavenie sa na druhú stranu. Neviem, či to naši autori tejto politiky takto mysleli. Je to aj útok na nášho prezidenta, ktorý dáva priamo alebo nepriamo najavo, že to nebolo jeho rozhodnutie a že on by to riešil inak,“ poznamenal veľmi jasne Klaus pre MF Dnes.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Následne povedal, že vyhostenie troch diplomatov z Česka považuje za trošku detinské. „Ak Slovensko, Slovinsko, Rakúsko alebo Maďarsko nič také neurobili, prial by som si byť skôr občanom týchto krajín. Uspokojili sme sa tým, že slovo tri nie je až také veľké. Podľa zoznamu, ktorý mám k dispozícii, sme piaty na svete podľa počtu miliónov obyvateľov na jedného vyhosteného diplomata,“ skonštatoval Klaus. Z kauzy Sergeja Skripaľa sa podľa jeho slov urobila politická dráma, s čím on nesúhlasí.

„Vôbec sa nechcem zaplietať do hypotéz, ako sa to stalo alebo ako mohli mať britské jednotky okamžite na ulici pripravené konkrétne protilátky, ako mohli okamžite vedieť, aký jed to spôsobil. To predsa nie je možné. Ale to by som sa miešal do niečoho, čo mi nie je vlastné, a nechcem sa v tom nijako podrobnejšie vyznať. Mňa zaujíma, kto z toho má prospech. A je úplne jasné, že prospech z toho má niekto, kto chce dramatickým spôsobom zvýšiť napätie vo svete. Niekto, kto chce vyvolať novú studenú vojnu,“ povedal Klaus s tým, že tej akcii jednoducho neverí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…