VOĽBY 2016, KOMU DAŤ HLAS? Trafil zdravotníctvo šľak? Čaká ho svetlá budúcnosť či patológia? PL.sk sa pýtali za vás

    0
    Ilustračné foto: Pacienti v čakárni u lekára (Autor: SITA)

    Smer-SD

    Za stranu sa vyjadrila hovorkyňa Ľubica Končálová: „Sme presvedčení o potrebe kontinuity v rozhodnutiach a zmenách, ktoré sú pre rezort prospešné, preto považujem za dôležité ďalej aplikovať tzv. reformu zdola, ktorú MZ SR začalo realizovať. Okrem iného to znamená aj presunúť pacientov z nemocníc do ambulantnej sféry, od špecialistov k všeobecným lekárom. Z toho vyplýva ďalšie posilňovanie kompetencie všeobecných lekárov, pričom v rezorte bude potrebná aj obnova infraštruktúry lôžkových zariadení, svoju úlohu zohrá i očakávaný demografický vývoj, musíme sa postupne pripraviť na zvyšovanie počtu starších ľudí, čo si vyžiada nové prístupy v sociálnej, hospodárskej a zdravotníckej politike; to znamená aj nárast výkonov zdravotno-sociálnej starostlivosti, presadzovanie integrovaného modelu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Úlohou dňa bude aj zvýšenie efektivity využitia existujúcich finančných zdrojov v zdravotníctve, produktivity najmä v nemocniciach, presun starostlivosti z akútnych nemocníc do ambulantných centier, potrebná bude aj redukcia počtu akútnych nemocníc a skrátenie času hospitalizácie v týchto nemocniciach. Pokiaľ ide o odbornú sféru – tú čaká aj dôsledné prepracovanie štandardných diagnostických a terapeutických postupov pre jednotlivé diagnózy, štandardizácia postupov prispeje k zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti. V minulom roku nemocnice získali financie na riešenie havarijného stavu – myslíme si, že v tomto trende by sa malo pokračovať, veď mnohé nemocnice už vymenili zastarané lôžka, majú nové okná, sanitu, rekonštruujú sa oddelenia… Určite nás čaká aj ďalšie znižovanie čakacích lehôt na operácie, VšZP naskočila na nový trend, vďaka čomu sa tzv. čakačky výrazne znížili. Ďalším pozitívom sú objednávacie systémy v nemocniciach, po ich zavedení pacient presne vie, kedy príde na rad v ambulancii a zbytočne nečaká (zatiaľ je tento systém v detských nemocniciach, treba ich rozšíriť aj ďalej). Teší nás, že táto vláda už spustila e-Health, ide o skúšobnú prevádzku a po obmedzeniach v rokoch 2010 – 2012 sa všetko rozbehlo podľa plánu. Pokiaľ ide o DRG, zbierajú sa dáta, aby nemocnice presne vedeli špecifikovať, aký finančný prínosom im prinesie DRG. Prirodzene, keď hovoríme o kontinuite, určite by sme pokračovali aj v nastavených pravidlách pri nákupe zdravotníckej techniky v nemocniciach.“

    Sieť

    Lucia Copáková (primárka oddelenia lekárskej genetiky): „Počas prvých 100 dní vo vláde by sme zaviedli hmotnú zodpovednosť na všetkých úrovniach riadenia v zdravotníctve, zamedzili fungovaniu schránkových firiem, ktoré odčerpávajú veľkú časť verejných zdrojov, zaviedli centrálny nákup a jasné benchmarkovanie jednotlivých položiek, a chceli by sme presadiť transparentné a otvorené výberové konania na posty riaditeľov a manažérov nemocníc na základe ich profesionálnych schopností a zručností. Snažili by sme sa tiež vytvoriť dôstojné a spravodlivé podmienky pre zdravotníkov s jasnou definíciou ich kompetencií a znížime administratívnu záťaž doplnením adekvátneho personálu (potreba dokumentačných sestier, zdravotníckych asistentov vyčlenených priamo na administratívu). Do dvoch rokov definujeme minimálnu sieť poskytovateľov tak, aby pacient nemusel čakať na zákrok viac ako určitý čas a cestovať viac ako určitú vzdialenosť, zavedieme v praxi DRG, vypracujeme a postupne aplikujeme program starostlivosti o osobitné skupiny. Ďalej chceme presadiť aj liberalizáciu voľnopredajných liekov.“

    SNS

    Štefan Zelník (poslanec a podpredseda strany): „Našou prioritou je transformácia VšZP, a. s., na verejnoprávnu inštitúciu, bez možnosti tvorby zisku. To zahŕňa personálny audit pripravenosti zavedenia DRG a e-Healthu. Budeme sa snažiť obnoviť kategorizáciu nemocníc a rajonizáciu. Medzi dôležité body patrí aj zavedenie rezidentského programu pre špecialistov, platby DRG, systému pripoistenia a e-Healthu. Usilovali by sme sa tiež o stanovenie zákonnej platby štátu na úrovni minimálne piatich percent a trvali na postavení štátnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá bude slúžiť nielen ako liečebno-diagnostické, ale aj ako postgraduálne výučbové zariadenie.”

    Most-Híd

    Za stranu Most-Híd odpovedal tlačový hovorca Matej Kováč: „Do zdravotníctva dávame 17 percent z verejných zdrojov (5,5 miliardy eur).To je obrovské množstvo peňazí, ktorý sa však prerozdeľuje zle. Iba 45 percent ide na zdravotnú starostlivosť a až 32 percent ide na nešpecifikované platby (1,7 miliardy eur). V iných krajinách je to približne 80 % na zdravotnú starostlivosť a len dve až päť percent pri nešpecifikovaných platbách. Potrebuje to zásadnú zmenu. Podľa HPI máme najlepší program pre zdravotníctvo. Okamžite by sme na určité obdobie zaviedli krízový manažment, počas ktorého by sa všetky verejné obstarávania museli konať centrálne. Kontrolovať by ich mala aj verejnosť. Do roka by sme pripravili DRG systém a do dvoch rokov by sme ho aj odskúšali a zaviedli. Nie však ako zoznam financií na konkrétne zdravotnícke úkony, ale na konkrétny odliečený prípad. Napríklad, keď by vám vyberali žlčník. Zdravotnícky úkon je samotná operácia. My by sme chceli, aby sa to vzťahovalo na všetko, na vyšetrenie, operáciu až po prepustenie z nemocnice, keď už ste vyliečený. Nefunguje nám riadne ani e-Health systém. Navyše, nemal by byť len o elektronickej karte. Ale aby napríklad pacienta sms informovala, že je na neho vypísaný liek alebo aké lacnejšie generiká si môže vybrať namiesto predpísaného lieku, ktorý sa mu zdá drahý. Táto kontrola je základ, aby sme v zdravotníctve urobili poriadok. Celé slovenské zdravotníctvo potrebuje systémové zmeny, dnešný zlý stav je dôsledkom nekonania a zlyhania súčasnej vlády v zdravotníctve. Vylúčenie schránkových firiem, benchmarking pri verejných obstarávaniach – zaviedla to teraz na konci súčasná vláda, ale je potrebné to dotiahnuť, aby sa stanovilo rozmedzie cien, za ktoré sa dá nakupovať. Ak by to platilo skôr, nebola by kauza CT. Takisto je potrebné urobiť poriadok v poplatkoch a doplatkoch u lekárov a v lekárňach.”

    SaS

    Peter Osuský (poslanec, pedagóg a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo): „Už pred rokmi sa rozhodlo, že sa zavedie systému e-Health, ktorý bude u každého pacienta zachytávať, čo sa mu naordinovalo, vyšetrilo či podalo. Toto sa zavádza, stálo to 50 miliónov eur a plošne to nefunguje. To je unikát. Existujú príklady zdravotných poisťovní, ktoré v menšom za smiešne peniaze e-Health zaviedli. To je vec, ktorú treba urobiť. Znamená to takmer so stopercentnou istotou z iných krajín, že to je úspora nákladov desať percent, ktoré pri zdravotníckom rozpočte nie sú zanedbateľné peniaze. Ďalej je to presne päť rokov od uznesenia vlády, že sa malo zaviesť DRG, poctivá platba za odliečenú diagnózu so všetkými reálnymi nákladmi, ktorá stransparentní toky peňazí a nebudú sa dávať rôzne podľa toho, či je pracovisko priateľské so Smerom, alebo nie je. Hlavne sa neurobil základný nárokový balík poistenca, teda to, čo sa bude hradiť z poistenia. Ústava Slovenskej republiky, žiaľ, zavádza, že majú ľudia právo na bezplatné zdravotníctvo v súlade s najnovšími poznatkami medicíny. To, že to tak nie je, vie každý pacient. Treba presne určiť, na čo má pacient bez akéhokoľvek ďalšieho uhrádzania nárok, a na čo už nie.“

    KDH

    Ivan Uhliarik (poslanec, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo): „Našimi prioritami v zdravotníctve je vytvorenie systému financovania, ktorý je napriek rastúcim nákladom dlhodobo udržateľný so zodpovedajúcim prerozdelením zdrojov a aj praktická definícia nároku poistenca a zabezpečenie jeho vymožiteľnosti, ktorá obsahuje jasné a zrozumiteľné vymedzenie rozsahu zdravotných služieb hradených z verejného zdravotného poistenia, ako aj zabezpečenie ich reálnej dostupnosti a vymožiteľnosti. Občan musí mať možnosť vedieť, na akú zdravotnú starostlivosť má nárok, kde, v akom čase a za akých podmienok. Ďalej to je napríklad vhodné vymedzenie rolí, kompetencií a zodpovedností jednotlivých inštitúcií, teda štátu, poskytovateľov zdravotných služieb a zdravotných poisťovní, rovnako ako zamedzenie zjavným konfliktom záujmov a transparentné, otvorené a predvídateľné prostredie, ktoré umožňuje meranie výsledkov a efektívnosti poskytovaných služieb, najmä ich dostupnosti, ceny a kvality, rovnako ako dlhodobé investície do zmeny správania klientov a zlepšenia ich zdravotného stavu. Ako strana chceme presadzovať vytvorenie systému efektívnej, kvalitnej a dostupnej dlhodobej zdravotnej starostlivosti o bezvládnych a chronicky chorých pacientov, založený na prioritnej podpore starostlivosti o pacienta v jeho prirodzenom domácom prostredí.“

    OĽaNO

    Janka Šípošová (polsankyňa, overovateľka vo Výbore NR SR pre zdravotníctvo): „V rezorte treba predovšetkým urobiť dôkladnú analýzu finančných tokov, zjednodušiť systém a dodržiavať pravidlá. To musia urobiť nezávislí odborníci a politici musia rešpektovať ich nálezy a odporúčania. SR je na prvom mieste medzi krajinami V4, čo sa týka výdavkov na zdravotníctvo. V nemocniciach však chýbajú kvalifikované sestry a často aj základné vybavenie pre komfort pacientov. Na druhej strane prúdia nenormálne sumy súkromným firmám s čudným pozadím, nakupujú sa predražené prístroje, plánujú sa stavby za nepredstaviteľné náklady. Verejne sa hovorí o košickej mafii a nikto sa to ani nesnaží vyvrátiť. Komplikované zákony zneprehľadňujú systém, tvária sa akoby chceli ochraňovať pacientov (napr. pred vyberaním poplatkov), ale v skutočnosti ten systém zamotávajú tak, aby mu nikto nerozumel a teda ho nemohol kontrolovať.
    Korupcia je druhé meno slovenského zdravotníctva. Toto treba zmeniť.
    Poctivo a prehľadne, to má byť hlavné motto riadenia zdravotníctva.“

    SKOK!

    Martin Chren (poslanec, člen Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj): „Najvážnejším problémom v zdravotníctve je, že podľa odborníkov sa štvrtina až polovica peňazí vyplytvá a rozkradne. Prvoradé je preto zabrániť, aby sa takéto obrovské zdroje strácali – a vďaka tomu bude dosť peňazí pre pacientov, lekárov i sestričky. Zastavenie zadlžovania nemocníc, zavedenie systémov DRG a e-Health sú následné kroky, spolu so zmenami v systéme zdravotného poistenia – rozšírenie výkonov, ktoré musia zdravotné poisťovne poskytnúť pred tým, než si vyplatia zisk či rozdelenie zdravotného poistenia na základné a doplnkové.“

    Vzdor-Strana práce

    Tomáš Bóka (nezávislý novinár): „V zdravotníctve je predovšetkým potrebné vykoreniť pásomnicu v podobe finančnej skupiny, ktorá parazituje na spoločných verejných zdrojoch. Zdravie nie je tovar, ale prirodzené právo každej ľudskej bytosti, preto je z morálneho hľadiska absolútne zvrátené, ak na tom zarábajú zdravotné poisťovne, farmaceutické spoločnosti atď. Keď odstránime súkromných parazitov, vyciciavajúcich obrovské zisky, zrazu sa uvoľní množstvo prostriedkov, ktoré namiesto účtov kdesi na Bahamách pôjdu naspäť do spoločnosti, do rozvoja zdravotníctva, do materiálno-technického zabezpečenia nemocníc a v neposlednom rade do prevencie.“

    - Reklama -