VIEME PRVÍ, kto vystrieda Korčoka na poste štátneho tajomníka

10.7.2018 17:00

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude mať už čoskoro nového štátneho tajomníka. Podľa našich informácií práve na tento rezort mieri skúsený diplomat, ktorý v súčasnosti pôsobí v USA.

VIEME PRVÍ, kto vystrieda Korčoka na poste štátneho tajomníka
Foto: TASR
Popis: Ivan Korčok

Od septembra bude súčasný štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok pôsobiť na veľvyslanectve v Spojených štátoch amerických. Na jeho súčasnom poste by ho mal nahradiť František Ružička, ktorý je šéfom kabinetu predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN. Túto informáciu nám potvrdili viaceré zdroje z prostredia diplomacie.

František Ružička sa v diplomacii pohybuje už desiatky rokov. Pôsobil ako prvý tajomník na veľvyslanectve Českej a Slovenskej Federatívnej republiky v Spojených štátoch amerických. Päť rokov bol na čele veľvyslanectva v Poľsku a na mnohých ďalších významných pozíciách. Od minulého roka, keď ukončil svoje dlhoročné pôsobenie ako stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN, je šéfom kabinetu Miroslava Lajčáka. „Je to človek, ktorý má vynikajúce kontakty a ktorý výborne pozná systém,“ povedal vtedy pre TASR minister Lajčák

Ružička vyštudoval Karlovu univerzitu v Prahe a Moskovský inštitút pre medzinárodné vzťahy. Hovorí po anglicky, rusky, poľsky, pasívne po španielsky a francúzsky.

František Ružička Zdroj: Facebook / František Ružička

Samotné ministerstvo zahraničných vecí čaká okrem zmeny na poste štátneho tajomníka viacero zmien. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko smeruje na veľvyslanectvo v Chorvátsku. Susko tak nahradí Juraja Priputena, ktorý viedol veľvyslanectvo v Záhrebe od októbra 2013. Novým veľvyslancom pre Litvu a Lotyšsko sa stane súčasný riaditeľ kancelárie ministra Ladislav Babčan a riaditeľ odboru štátov východnej Európy, južného Kaukazu a Strednej Ázie Marek Šafin bude šéfovať slovenskému veľvyslanectvu v Kyjeve. Všetkých troch poveril na návrh vlády v utorok výkonom funkcie prezident SR Andrej Kiska.

„MZVaEZ SR nekomentuje dohady a domnienky týkajúce sa personálnych otázok rezortu,“ uviedol v reakcii na prosbu PL.sk o vyjadrenie hovorca ministerstva Peter Susko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …