VIEME PRVÍ Kauza spojená s odpočúvaním za éry ministra Galka má rozuzlenie. Tipnite si, ako sa to skončilo

12.12.2016 15:00

Galko – Miškov 1:0. Parlamentné listy zistili, že trestné stíhanie vo veci údajného vyzrádzania utajovaných skutočností Ľubomírom Galkom v centrále SaS zastavili. Prečítajte si viac.

VIEME PRVÍ Kauza spojená s odpočúvaním za éry ministra Galka má rozuzlenie. Tipnite si, ako sa to skončilo
Foto: TASR
Popis: Ľubomír Galko

Polícia skúmala únik utajovaných skutočností, ktorého sa mal dopustiť exminister obrany tým, že v centrále liberálov ukázal svojim straníckym kolegom zoznam odpočúvaných ľudí. Trestné stíhanie v tejto veci však podľa našich informácií zastavili. „Nečakal som iný výsledok, ale je pravda, že ma táto vec poškodila,“ povedal nám Galko a rozviedol svoju reakciu: „Akákoľvek zámienka, aby som nebol členom parlamentnej komisie na kontrolu ITP (informačno-technických prostriedkov - pozn. red.), sa totiž Smeru hodí. Aktuálnym rozhodnutím orgánov činných v trestnom konaní dnes pominul dôvod, že som mal nepovolaným osobám prezradiť štátne tajomstvo, spreneveriť sa svojmu sľubu ako ústavného činiteľa či prekročiť svoje právomoci ministra obrany.“

Podpredseda SaS však očakáva ďalšie konšpirácie na svoju osobu, „lebo kontrolu nasadzovania ITP zo strany niekoho, kto sa v tejto problematike vyzná, smeráci jednoducho nechcú“.

O stanovisko sme požiadali aj Krajskú prokuratúru v Bratislave.

O čo išlo?

Škandál s nezákonným odpočúvaním civilistov Vojenským obranným spravodajstvom sa ťahá od jesene 2011. Galka stál aj funkciu ministra obrany, o stoličku tiež prišiel vtedajší šéf vojenských tajných Pavol Brychta.

Nové svetlo vniesol do prípadu Juraj Miškov, ktorý vo februári tohto roka vypovedal, že Galko zverejnil v centrále SaS zoznam ľudí, ktorých odpočúvali. Mená odpočúvaných osôb sú však utajovanou skutočnosťou, takéto zverejnenie zoznamu odpočúvaných je možné klasifikovať ako trestný čin.

„Richard Sulík povedal Galkovi, nech urobí zoznam ľudí, kde sa dá očakávať nejaký prúser vzhľadom na odposluchy. On prišiel s menným zoznamom. Ja som si ten zoznam čítal, dve mená mi niečo hovorili, jedno z tých mien bola zamestnankyňa ministerstva hospodárstva, teda moja podriadená,“ vysvetlil Miškov. 

Miškov: Nevyplýva z toho, že skutok sa nestal

Juraj Miškov sa sprvoti bránil, že on nikoho neobvinil, to vraj môže robiť len prokuratúra. Následne doplnil, že rozhodnutie prokuratúry rešpektuje. Na svojej výpovedi z februára tohto roka trvá. „Pán redaktor, ja neklamem. Ja som vypovedal vo veci zamestnankyne ministerstva hospodárstva a pod prísahou som vypovedal len pravdu a za tým si stojím.“

Podľa Miškova zastavenie trestného stíhania nemusí automaticky znamenať, že skutok sa nestal. „Nevyplýva z toho, že skutok sa nestal. Skutok sa stal, ale nebola naplnená skutková podstata trestného činu. To je moja domnienka na základe toho, čo sa ma pýtal vyšetrovateľ na výsluchu,“ uviedol exminister hospodárstva. Podľa neho zavážilo, že „aj keby išlo o utajovanú skutočnosť, tak z titulu verejnej funkcie ministra hospodárstva som mal právo oboznamovať sa aj s utajovanými skutočnosťami“.

Nekomunikujú

Obaja páni, niekdajší veľkí spojenci v saske, momentálne spolu nekomunikujú. Ani jeden z nich na to nevidí dôvod. „Juraj Miškov je neúspešný politik, čo preňho ako úspešného podnikateľa je psychologicky zložitá situácia. V takom rozpoložení človek môže uveriť aj svojim výmyslom alebo významne skresliť realitu,“ hodnotí Galko. Miškov mu vrátil úder: „Na rozdiel od pána Galka nemám potrebu hrať sa na ješitného psychológa a posúdenie psychického stavu pána Galka prenechám radšej odborníkom.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…