VIDEO Utekaj, schovaj sa, zavolaj, radí polícia v Európe v prípade teroristických útokov, odvážna česká polícia namiesto volania odporúča boj

11. 6. 2017 11:10

Teroristické útoky sa v Európe stávajú už takmer bežnou súčasťou života vo veľkomestách a ako povedal starosta Londýna, mali by si na ne ich obyvatelia zvyknúť. V súlade s touto filozofiou prijímania nebezpečenstva sa európske policajné zbory predbiehajú vo varovaniach, radách a inštruktážach pre prípad, že sa ocitnete v ohrození teroristov. Slovensko a Česká republika nie sú výnimkou.

VIDEO Utekaj, schovaj sa, zavolaj, radí polícia v Európe v prípade teroristických útokov, odvážna česká polícia namiesto volania odporúča boj
Foto: ReproFoto YouTube/Portál Praha
Popis: Záber z videa Utekaj, schovaj sa, bojuj, ktoré vydala polícia ČR, ako inštruktáž pre prípad teroristického útoku
Návod, ako bojovať s teroristickými hrozbami, keď už nastanú, prichádza z Veľkej Británie, ktorá sa stala v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát terčom teroristov. Londýnska metropolitná polícia (Metropolitan Police Service) pred pár dňami vydala na sociálnych sieťach krátku, trojbodovú príručku, ako sa majú ľudia zachovať, ak sú svedkami alebo obeťami teroristického útoku. 
 
Postup je zhrnutý do troch jednoduchých krokov. Utekaj, schovaj sa, zavolaj, to sú základné princípy, ktoré radí britská polícia dodržiavať pri teroristickom útoku
 
Rady britskej metropolitnej polície pre prípad útoku teroristov
Rady britskej metropolitnej polície pre prípad útoku teroristov (Zdroj: Twitter/Metropolitan Police)
 
Varovanie a rady britských policajtov si osvojili aj ich kolegovia na Slovensku a Policajný zbor (PZ) SR na svojom oficiálnom facebookovom profile uverejnil vlastnú verziu inštrukcií v slovenčine. Tie sa riadia rovnakými tromi krokmi, teda utekaj, schovaj sa, zavolaj. 
 
Polícia v trojbodovej tabuľke v niekoľkých vetách odporúča, aby sa ľudia zbytočne nevystavovali riziku, nevyjednávali s teroristami a namiesto toho sa ukryli do bezpečia, ak by nemali možnosť utiecť čo najďalej od miesta útoku. 
 
V prípade, že sa skryjete, je dobré vypnúť zvonenie na mobile. A ak ste už v bezpečí, je, samozrejme, nutné okamžite kontaktovať políciu na čísle 112, ktoré platí v celej Európskej únii a na Slovensku stále platí známe 158. 
 
Niežeby hrozil teroristický útok na našom území, ale PZ SR na sociálnej sieti k príspevku ozrejmuje, že ide o rady pre tých, ktorí cestujú do zahraničia, aby vedeli, ako sa zachovať pre prípad takého nebezpečenstva. (Text pokračuje pod statusom.)
 
 

Česi zašli ešte ďalej 

V expresnom školení obyvateľov pre prípad teroristických útokov zašli azda najďalej naši najbližší susedia. Heslo Utekaj, schovaj sa, zavolaj, poňali bratia Česi po svojom a posledné slovíčko nahradili výrazom „bojuj“. 
 
Pod názvom Utekaj, schovaj sa, bojuj, vydali českí policajti inštruktážne video, ktoré je rozšírenou britskou myšlienkou dať ľuďom stručný návod, aby vedeli, čo robiť pre zvýšenie šancí na záchranu svojho života pri útokoch. Volanie o pomoc nahradil boj, ale polícia varuje, že by ľudia ohrození teroristami nemali v žiadnom prípade preskočiť prvé dva kroky a mali by sa najskôr pokúsiť o útek či nájdenie úkrytu.   
 
Bezmála šesťminútové video, ktoré česká polícia uverejnila pár dní po britských inštrukciách, je názornou ukážkou, čo robiť v prípade ozbrojeného útoku. Na zázname sa mení deň v kancelárii na boj o holý život, keď do budovy vstupuje muž so zbraňou v ruke a strieľa po náhodných okoloidúcich. Video vzniklo v spolupráci medzi políciou a pražským magistrátom, použité však bude po celej Českej republike. 
 

Máme si na terorizmus zvyknúť? 

Len v samotnej Británii sa za uplynulé štyri mesiace stali tri teroristické útoky, pri ktorých prišlo o život dovedna 31 ľudí a približne dve stovky ďalších utrpeli zranenia. Vlani starosta Londýna Sadiq Khan uviedol, že teroristická hrozba je súčasťou života vo veľkomeste a povzbudil Londýnčanov, aby boli obozretní a bojovali proti nebezpečenstvám. 
 
Slovíčko „bojuj“ je aj súčasťou novej českej inštruktáže, aj keď je až na poslednom mieste a polícia varuje, že by ľudia ohrození teroristami nemali v žiadnom prípade preskočiť prvé dva kroky a mali by sa najskôr pokúsiť o útek či nájdenie úkrytu. 
 
Bezpečnostný analytik Ivo Samson pre Parlamentné listy prirovnal súčasné rady z Británie k situácii, keď v USA kedysi radili ľuďom, ako sa zachovať v prípade výbuchu atómovej bomby. „Kedysi na počiatku jadrovej hrozby to bolo, čupni si, schovaj sa a prikry si hlavu, čo sa neskôr ukázalo ako de facto bezzubé,“ uviedol Samson. 
 
Podľa odborníka na bezpečnosť je britská iniciatíva spojená s tým, že sa v Európe množia teroristické útoky a treba prísť s niečím novým. V prípade boja, o ktorom hovorí video českého policajného zboru, Samson tvrdí, že ide o „izraelizáciu“ boja proti terorizmu. „V Izraeli je bežné, že značná časť útočníkov je zastrelená samotnými občanmi ešte pred príchodom polície, pretože značná časť obyvateľstva je ozbrojená,“ vysvetlil analytik. 
 
Samson v krátkom rozhovore zopakoval svoj postoj spred niekoľkých rokov, keď uviedol, že musí, žiaľ, súhlasiť so slovami londýnskeho starostu, ktorý tvrdí, že terorizmus je súčasťou života vo veľkomestách. 
 
„Na terorizmus, ktorý tu je a bude, si musíme zvyknúť tak, ako si zvykáme na chorobu, ako si zvykáme na rakovinu či na smrť. Bude to, žiaľ, súčasť nášho života, ale tak ako chorí, musíme robiť všetko preto, aby sme terorizmus spomaľovali a aby sme sa mu preventívne vyhýbali,“ povedal Samson. 
 
Čím skôr si na terorizmus zvykneme, tým skôr podľa Iva Samsona vyrazíme teroristom z rúk zbraň, ktorou je šírenie strachu. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Národniari predstavili novú posilu

13:59 Národniari predstavili novú posilu

SNS povedie do volieb jej predseda Andrej Danko, po ňom majú na kandidačnej listine nasledovať súčas…