VIDEO Smiešne. Mňa ide odvolávať Kočnerov gang, povedal Pellegrini. Matovič rečnil skoro dve hodiny, chcel 15 minút

14.9.2019 5:59

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v piatok pred polnocou diskusiu k návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Debata trvala takmer 11 hodín. V závere dňa bolo v pléne minimum poslancov. Hlasovanie o odvolaní premiéra z funkcie bude v utorok (17.9.) o 9.00 h ráno.

VIDEO Smiešne. Mňa ide odvolávať Kočnerov gang, povedal Pellegrini. Matovič rečnil skoro dve hodiny, chcel 15 minút
Foto: TASR/PL.sk
Popis: Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Peter Pellegrini počas mimoriadnej schôdze.

V pléne vystúpilo v piatok niekoľko poslancov, písomne prihlásených do diskusie bolo viac ako desať zákonodarcov. Ako prvý vystúpil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý odôvodňoval iniciovanie schôdze takmer dve hodiny.

V závere svojho vystúpenia povedal, že pôvodne chcel rečniť nanajvýš 15 minút. 

Neskôr na sociálnej sieti Matovič zverejnil video svojej úvodnej reči v pléne a v texte, ktorým ho uviedol pripomenul, že to dal "bez papiera". 

"Dlhé, viem. Ale bez papiera a od srdca. Z lásky ku Slovensku a aj k tomu najslabšiemu človeku, ktorého na Slovensku máme - či už ma volil, alebo nie - lebo aj on túži po spravodlivosti, pred ktorou si budeme všetci rovní."

Premiér Peter Pellegrini sedel v rokovacej sále väčšinu času, reagoval na viaceré vystúpenia a faktické poznámky poslancov.

Ako povedal, pre neho je podstatné, že Monika Jankovská už vo funkcii štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti nie je. 

Peter Pellegrini počúva vystúpenie Matoviča počas mimoriadnej schôdze. Zdroj: TASR

"Keby neodišla, potom by sme mohli hodnotiť, aký bude ďalší vývoj," vyhlásil v pléne počas piatkovej diskusie na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

"Pani štátna tajomníčka nesedí na svojej stoličke. Že sa tak nestalo vo vysnívaný dátum pána Matoviča alebo pána Hegera, to nie je môj problém, to je váš problém," doplnil premiér s tým, že nikoho nekryl a nikoho nežiadal, aby vo svojej funkcii ostal.

Pellegrini mohol vdýchnuť Smeru nový život, vysvetľoval Matovič

Matovič tvrdil, že keby premiér odvolal Moniku Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti skôr, "vdýchol by nový život strane Smer-SD". Pellegrini podotkol, že dôvody na jeho odvolanie sú slabé. 

Igor Matovič reční v pléne. Zdroj: TASR

"Desať dní trvalo, kým Monika Jankovská odstúpila, počas tých desiatich dní sa Peter Pellegrini správal ako pobočník Moniky Jankovskej," vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič. Premiér podľa neho nemá posúvať význam piatkového odvolávania.

Pellegrini tiež Matovičovi odkázal, že nemá problém sa hájiť aj sám. "Čelím 'extrémnemu' útoku asi 12 poslancov, ktorí tu sedia. To by som zvládol aj sám, nemusia tu byť koaliční poslanci a členovia vlády," reagoval na výčitku Matoviča, že Pellegriniho nebránia jeho spolustraníci.

Premiér rovnako ako jeho kritik Matovič komentoval mimoriadnu schôdzu na svojej facebookovej stránke. Svoj status nazval "Cirkus Igora Matoviča" a vyzval na zhliadnutie videa, ktoré zazcyhtáva jeho vystúpenie v pléne.

"Nikdy v živote som sa nestretol so slabším dôvodom na odvolávanie predsedu vlády, aký dnes predviedla opozícia. Žiaľ, opoziční poslanci nepochopili, že len sadli na lep Igorovi Matovičovi, ktorý tak mohol svoje pouličné divadlo preniesť do parlamentu a najmä pred televízne kamery," napísal premiér na sociálnej sieti.

Na začiatku svojho podstatne kratšieho vystúpenia Pellegrini zdôraznil, že rovnako si pripravené papiere nevzal "Budem bojovať rovnakými zbraňami akými bojujete vy, pán poslanec a tiež som si papiere, ktoré som mal na vás nachystané nechal na pullte, " adresoval svoje prvé vety práve Matovičovi.

Vo videu k návrhu navrhovateľa (teda Matoviča - pozn. red.)  na zvolanie mimoriadnej schôdze povedal Pellegrini nasledujúce vety: "Ten návrh, ktorý ste predložili je naozaj smiešny. A najsmiešnejšie na tom je, že mňa, ktorý v živote Kočnera nevidel, ani nestretol, ani si s ním nepísal, ani s ním nerobil kšeft, ide odvolávať Kočnerov gang. Ľudia, ktorí a s ním reálne sa stretávali. Ľudia, ktorí s ním dohadovali kšefty. Ľudia, ktorí sa s ním kamarátili a pravidelne sa stretávali. Prepáčte, ale toto je už naozaj cez hranu." 

Viacerí koaliční poslanci poukázali aj na komunikáciu opozičných poslancov s Marianom Kočnerom

Mimoriadnu schôdzu iniciovala opozícia, dôvodom je, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z pozície štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa medializovala jej údajná komunikácia s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Opozičné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a nezaradený poslanec Richard Vašečka tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov.

Problém navyše podľa opozície bagatelizoval.

"Týmto konaním sa predseda vlády Peter Pellegrini spreneveril svojmu poslaniu, svojmu verejnému prísľubu, voličom, ako i ostatným občanom SR, ktorých záujem by mal chrániť," uvádza opozícia v návrhu.

Opozícia doplnila, že po predložení prvého návrhu na odvolanie, Pellegrini navyše schvaľoval a obhajoval nedemokratické konanie vládnych poslancov, ktorí "sabotovali ústavné právo opozície rokovať o dôvery vlády a jej člena".

Vládu prekvapila mylná predstava navrhovateľov

Vláda s odvolaním premiéra nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody. Opakovaný návrh opozície považuje za účelovo vykonštruovaný.

Kabinet pripomína, že ho prekvapila mylná predstava navrhovateľov o ústavnom systéme SR, pretože predseda vlády podľa neho nemôže niesť zodpovednosť za priebeh rokovania a činnosť Národnej rady SR.

Pôvodne mal premiér čeliť odvolávaniu minulý piatok (6.9.), následne v pondelok (9.9). Ani v jednom prípade sa schôdzu poslancom nepodarilo otvoriť, plénum totiž nebolo uznášaniaschopné.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…