VIDEO Sabotovali pochod Pegidy nastrčení provokatéri? Množia sa videá a dôkazy

13.1.2016 18:30

Sobotňajší protest hnutia Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu), ktorý sa konal v reakcii na masové silvestrovské sexuálne útoky v Kolíne, rozohnala polícia po tom, ako radikáli začali do policajtov hádzať fľaše a pyrotechniku. Tak aspoň znie oficiálna verzia. Teraz sa však množia dôkazy, že násilnosti rozpútali nastrčení provokatéri.

VIDEO Sabotovali pochod Pegidy nastrčení provokatéri? Množia sa videá a dôkazy
Foto: SITA
Popis: Protest hnutia Pegida

Pôvodcov „pyrotechnického“ útoku sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, je však zrejmé, že použitie pyrotechniky viedlo k zastaveniu pochodu Pegidy poriadkovou políciou a jeho následnému rozohnaniu vodnými delami a slzotvorným plynom.

Všetko bolo inak?

Video zverejnené na Facebooku, Twitteri a Youtube, ktoré si pozrelo viac ako milión ľudí, zobrazuje nahnevaného muža, ktorý sa rozpráva počas protestu s policajtmi. Muž ťažkoodencov kritizuje, že povolili cez policajnú bariéru prejsť mužovi, ktorý hádzal pyrotechniku.

Predtým, ako policajt požiada, aby nakrúcanie videa ukončili, je na záberoch muž, ktorý policajta upozorňuje: „Hej, tento! Zadržte ho, prosím vás, a skontrolujte jeho totožnosť. Práve hodil petardu, ten, ktorého ste teraz nechali prejsť, mal oblečený sivý kabát… Práve hodil petardu a vy ste ho nechali prejsť, čo sa tu deje? O čo tu ide?“ Ďalší muž kričí na policajta: „Novinári tu hádžu petardy!“

Petarda prišla od chrbta

Druhé video jasne ukazuje, že pyrotechnika odpálená v radoch polície nebola hodená zo strany protestujúcich. Zábery sú natáčané spoza chrbta ťažkoodencov, kde sa v tom čase nachádzali novinári a ďalší zamestnanci médií. Je na nich vidieť, ako doposiaľ neidentifikovaný muž v čiernom, pohybujúci sa medzi novinármi hodí petardu do blízkosti policajtov zadržujúcich demonštrantov z Pegidy.

Spôsobili násilnosti provokatéri?

Zdroj: LiveLeak

Obvinenie z použitia agentov provokatérov nepadlo v Nemecku prvý raz. V roku 2011 sa mierumilovný proces proti urbanistickému stavebnému projektu v Stuttgarte znenazdania premenil na násilný stret medzi políciou a aktivistami. Protestujúci konštatovali, že sa to stalo až po tom, ako neznámi provokatéri z davu rozpútali násilnosti. Berlínske ľavicové noviny Die Tageszeitung vtedy dokonca citovali anonymného policajta, ktorý naznačil použitie „taktických provokatérov“.

Zatiaľ čo si agresívna policajná taktika použitá na proteste Pegidy získala značnú pozornosť a kritiku na sociálnych sieťach, celú kontroverziu nemecké média fakticky ignorovali. Výnimkou bol časopis Compact, ktorý konštatoval, že „by to nebolo prvýkrát, čo sa štát a konformistická tlač rozhodli sami vytvoriť udalosti s cieľom pritlačiť na svojich politických oponentov“.

Rozohnaná demonštrácia hnutia Pegida súvisela so sériou krádeží a sexuálnych útokov, ku ktorým došlo v Kolíne nad Rýnom v noci na 1. januára. Obviňovaní sú z nich cudzinci, zväčša severoafrického a arabského pôvodu. Polícia v Kolíne nad Rýnom zatiaľ eviduje viac ako 200 trestných oznámení vo veci krádeže, fyzického útoku a znásilnenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…