VIDEO Rusi sa pripravujú na masívnu ofenzívu. K Sýrii vyslali Moskovskú oceánsku päsť. Ich najväčšia vojenská flotila od čias studenej vojny môže poriadne zamiešať kartami

21. 10. 2016 13:17

Rusko zozbieralo lode zo všetkých svojich flotíl a vyslalo ich smerom na Stredozemné more. Zapojiť sa majú do bojov o Sýriu. Ide o najväčšiu ukážku ruskej námornej moci od čias studenej vojny, pričom nové sily Moskvy môžu v oblasti poriadne zamiešať kartami.

VIDEO Rusi sa pripravujú na masívnu ofenzívu. K Sýrii vyslali Moskovskú oceánsku päsť. Ich najväčšia vojenská flotila od čias studenej vojny môže poriadne zamiešať kartami
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Časti Severnej flotily, ktoré majú namierené do Stredozemného mora, v ruských médiách dostali prezývku Moskovská oceánska päsť. Ich cieľom je sa spoločne s plavidlami z ostatných ruských flotíl pripojiť k bojom v Sýrii. Celkovo pôjde o najväčšiu ruskú flotilu, ktorá sa od studenej vojny plavila po medzinárodných vodách. Tvorí ju okrem množstva menších podporných lodí aj desiatka bojových lodí a vôbec prvýkrát mieri do oblasti aj ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov, ktorá nesie aj moderné bojové lietadlá typu MiG-29KR, MiG-29 KUBR, ako aj viacúčelové bojové lietadlá Su-33 a helikoptéru Ka-52K. Okrem toho je vybavená torpédovým systémom Granit 700.

Oceánska päsť nie je jediným zoskupením ruských plavidiel mieriacich do tejto oblasti. Údajne rovnaký cieľ plavby majú aj ruské bojové lode, ktoré vyrazili minulý víkend z Vladivostoku, či lode z baltskej flotily, ktoré tiež opustili svoje štandardné pozície. Objavujú sa preto dohady, že Rusko sťahuje do Stredozemného mora všetky svoje vojenské plavidlá a chystá sa ukázať v plnej sile.  

Ruský medveď to myslí vážne

Zahraničnopolitický analytik Jaroslav Naď si myslí, že takéto konanie môže predpovedať tri možné scenáre. „Znamená to buď, že ide o cvičenie na globálnej úrovni, čo by nebolo nič výnimočné, alebo sa chce zapojiť Rusko vyššou mierou do operácie v Sýrii, ktorá je momentálne v kľúčovej fáze, a treťou alternatívou je demonštrácia sily. V tomto konkrétnom prípade flotily mieriacej od pobrežia Nórska je však jasné, že smeruje do Stredozemného mora posilniť pozície Ruska v operácii v Sýrii.“

Podľa vojenského analytika Lukáša Visingra je však táto správa v médiách zveličená. Je síce pravda, že Rusko do oblasti sťahuje plavidlá aj z flotíl pôsobiacich napríklad aj v Tichom oceáne, v žiadnom prípade ale nezhromažďuje na jedno miesto všetky svoje bojové lode. „Pravda je, že z každej flotily posielajú len niečo. Ono sa síce v novinách objavilo, že posielajú všetko, ale to je nezmysel. Faktom je, že tam mieria dve najsilnejšie lode, ktoré Rusko má k dispozícii vo svojej armáde. Ale, samozrejme, nejaké sily ostávajú aj v iných oblastiach sveta.“

Nové MiG-y aj prototyp helikoptéry

Dôvodom, pre ktorý mieri táto flotila k pobrežiu Sýrie, je najmä túžba Ruska otestovať si jej bojové schopnosti v praxi. Analytici sa totiž zhodujú, že jej nasadenie v operácii v Sýrii nie je nevyhnutnosťou. Kľúčovú úlohu v tejto flotile má zohrať lietadlová loď Admirál Kuznecov, „... stojí to v podstate celé na lietadlovej lodi Admirál Kuznecov, tá je najzásadnejším plavidlom flotily. Admirál Kuznecov je totiž jediná ruská loď, ktorá prostredníctvom lietadiel na palube dokáže udrieť aj vo vnútrozemí,“ objasňuje Visingr. Zároveň je to loď, ktorá ešte nikdy nebola použitá v reálnom boji, a Rusko chce presne toto zmeniť a získať tak nové skúsenosti a plavidlo otestovať. Na palube Admirála sa do Sýrie vezú aj nové stíhacie lietadlá MiG29 K, pre ktoré bude bojové nasadenie premiérou, či dokonca prototyp helikoptéry Ka-52K, ktorý je len jediný existujúci exemplár a bude zaujímavé sledovať, či ho Rusi nasadia v boji.

Operácia v Sýrii sa momentálne nachádza v kľúčovej fáze a podmienky na zapojenie sa lietadlovej lode a jej riadne otestovanie sú aktuálne najvhodnejšie, pretože letecká základňa v Sýrii, ktorú využívali doteraz, má obmedzenú kapacitu a už je v podstate plne vyťažená.

Pokiaľ teda Rusi chcú nasadiť viac lietadiel, musia štartovať odinakiaľ. „Keďže ale letiská nerastú na stromoch, tak tam posielajú lietadlovú loď, ktorá bude slúžiť ako letecká základňa. Majú síce len jednu, ale je to relevantná sila. Dalo by sa povedať, že jej nasadenie v Sýrii je pre Rusov akési extrémne náročné cvičenie. Rusko si chce vyskúšať schopnosti svojho palubného letectva,“ vysvetľuje Visingr.

Ruská flotila preplávala Lamanšský prieliv

Čo znamená tento krok pre NATO?

NATO ruskú flotilu, prirodzene, veľmi podrobne sleduje. Podľa Naďa ale bude záležať najmä na tom, či bude Rusko pokračovať v doterajšom vedení vojny, najmä pokiaľ ide o bombardovanie Aleppa. Ak sa tak stane, Naď predpovedá silné protesty zo strany Západu. „Dokonca si myslím, že viac v Európe ako v USA,“ tvrdí. Na druhú stranu, ak by tieto nové posily Rusko využilo viac na boj s ISIS ako na likvidáciu Asadovej opozície, celkom určite by to bolo zo strany NATO vnímané pozitívne, myslí si Naď.

Pravdepodobnosť, že dôjde ku konfliktu medzi Ruskom a USA sa, pochopiteľne, vyslaním mohutnej flotily nezníži. „Väčšie množstvo ozbrojených síl zvyšuje aj napätie a možnosť neplánovaných kolízií, ktoré môžu viesť ku konfliktom,“ tvrdí Naď. „Verím ale, že spojenci urobia všetko preto, aby predišli konfliktu.“

„Vždy, keď sa v jednej oblasti vyskytujú lode alebo lietadlá dvoch štátov, ktoré nemajú úplne ideálne vzťahy, tak sa zvyšuje riziko konfrontácie. To nie je, že by to tak niekto chcel, ale tak to vždy v takejto situácii je. Už len preto, že sa vždy môže stať, ako sa hovorí, že niekomu zlyhá zbraň. Lietadlá začnú manévrovať, niekomu prasknú nervy, omylom vystrelí, druhá strana to zle pochopí a je problém. To riziko je síce malé, ale nedá sa úplne eliminovať,“ súhlasí Visingr.

Časť ruskej flotily pri Shetlandoch

Autor: Dominik F.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…