VIDEO Putin: Gorbačov nechápal a neuspel. Jeľcina som odmietol, keď mi ponúkol úrad prezidenta

14. 6. 2017 20:16

„To najdôležitejšie, čo v Rusku je, je jeho národ. S jeho predstavou o sebe. Ruský národ nemôže nikdy existovať bez vlastnej štátnej suverenity. Práve s ohľadom na túto skutočnosť by mali všetci naši partneri budovať s Ruskom rovnocenné vzťahy,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin americkému filmovému režisérovi Oliverovi Stonovi.

VIDEO Putin: Gorbačov nechápal a neuspel. Jeľcina som odmietol, keď mi ponúkol úrad prezidenta
Foto: SITA
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie
reklama

Cenami ovenčený americký filmový režisér Oliver Stone strávil uplynulé dva roky prácou na Putinových rozhovoroch. V rámci 12 jednotlivých stretnutí sa ruského prezidenta pýtal na jeho osobný život, vzťah Ruska k Spojeným štátom a na mnoho ďalších aspektov Putinovho života a kariéry, o ktorých sa Stone domnieval, že by mohli americký národ zaujímať.

Štvordielna séria rozhovorov má dokopy asi štyri hodiny a vysiela ju americký kanál Showtime každý večer od pondelka 12. júna do štvrtka 15. júna.

Režisér Oliver Stone, ktorý je známy svojou kritikou zahraničnej politiky Spojených štátov a svojím priateľským vzťahom s bývalým prezidentom Venezuely Hugom Chávezom, o svojom projekte na facebookovej stránke napísal, že sa bude vysielať v „nebezpečnej politickej klíme, keď sa Spojené štáty pomaly dostávajú do situácie, v ktorej je čoraz pravdepodobnejšie, že Rusko bude donútené reagovať“. „To je presne to, čo mnohí americkí neokonzervatívci a demokrati ako Hillary Clintonová chcú,“ dodal.

Zdroj: Facebook/Oliver Stone

Na začiatku prvej časti prenáša Oliver Stone svojich divákov späť v čase do júna 2015, keď sa s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom stretol prvýkrát s cieľom natočiť svoj dokument.

„Kdesi som počul, že ste mali ako mladík dosť problémov s autoritami. Boli ste také divoké dieťa, teda, než ste sa dali do štúdia džuda?“ pýta sa Stone ruského prezidenta prostredníctvom tlmočníka.

„Áno, žil som v takom veľmi slobodnom režime. Veľa času som strávil na uliciach a na dvoroch. Ale keď som začal pravidelne chodiť na džudo, môj život sa výrazne zmenil, pritom určite v pozitívnom zmysle,“ odpovedá ruský prezident s úsmevom na tvári.

„Po strednej škole som sa rovno dostal na Petrohradskú štátnu univerzitu, právnickú fakultu. Išiel som tam, pretože mi to dávalo najväčšiu šancu na to, že sa po ukončení štúdia dostanem do KGB,“ hovorí Putin.

„Vy ste mali o KGB celkom romantické predstavy, je to tak? Sledovali ste všetky sovietske filmy o KGB, čítali knihy a tak ďalej,“ prerušuje Putina režisér.

„Presne tak. Knihy, filmy, máte úplnú pravdu,“ priznáva Putin svoju mladistvú vášeň pre tajné služby.

Putin sa potom myšlienkovo prenáša do konca 80. rokov, keď slúžil vo východnom Nemecku, a komentuje situáciu v Sovietskom zväze.

„Gorbačovovi a všetkým jeho najbližším spolupracovníkom bolo v tom čase jasné, že v krajine sa musí niečo zmeniť. Dnes vám už môžem s úplnou istotou povedať, že tí ľudia presne nechápali, aké zmeny treba urobiť. Bolo treba zmeniť systém, ale zachrániť krajinu, to sa nepodarilo,“ spomína Putin.

Michail Sergejevič Gorbačov

Michail Sergejevič Gorbačov Zdroj: SITA

„Ja som neskôr prišiel z Petrohradu do Moskvy, kde som nemal žiadnu silnú podporu, žiadne kontakty. Prišiel som v roku 1996 a 1. januára 2000 som sa už stal prezidentom. Dodnes neviem, prečo si ma Jeľcin vybral. Keď mi úrad prezidenta ponúkol prvýkrát, odmietol som. Bola to ohromná zodpovednosť, vedel som, že by to zmenilo celý môj život. Nakoniec som sa rozhodol, že ak mi to bolo skutočne súdené, nemá zmysel sa tomu brániť,“ prezrádza Putin.

Putin ďalej priznáva, že najmä v počiatočnej fáze svojho pôsobenia v Moskve svoje deti často nevídal. Svoju životnú filozofiu sa vraj naučil pri už spomínanom džude. „Takzvaná flexibilná cesta – musíte byť flexibilný, niekedy treba aj ustúpiť, ale len vtedy, keď to v konečnom dôsledku vedie k víťazstvu,“ vysvetľuje ruský prezident.

Americko-ruské vzťahy

„Po útoku z 11. septembra 2001 som ihneď zatelefonoval vtedajšiemu prezidentovi Georgovi Bushovi a vyjadril mu našu podporu, pričom sme nezostali iba pri slovách. Z čias Sovietskeho zväzu nám v Tadžikistane ostala jedna divízia, ktorú sme neskôr prebudovali na vojenskú základňu. Američanov sme podporili tým, že sme im umožnili pohybovať sa na našom území a prevážať cez neho ich zbrane. Američanov sme navyše zásobovali informáciami získanými našimi tajnými službami,“ vysvetľuje Putin.

George W. Bush

George W. Bush Zdroj: TASR

„Za vznik al-Káidy nenesieme žiadnu zodpovednosť. V tomto sú na vine len Američania. Americké tajné služby podporovali rôzne islamistické organizácie už v čase sovietsko-afganskej vojny. Američania týmto spôsobom vytvorili al-Káidu aj bin Ládina,“ pokračuje.

„Keď začali tie problémy u nás, na Kaukaze, Američania, bohužiaľ, podporovali našich nepriateľov. Studená vojna sa už pritom skončila, my sme mali transparentné vzťahy s celý svetom, od Spojených štátov sme očakávali podporu. Namiesto toho však americké tajné služby podporovali teroristov na našom území. Teraz vám poviem niečo veľmi dôležité – v tom čase sme došli k záveru, že naši americkí partneri hovoria o podpore Ruska, potrebe spolupracovať vrátane boja proti terorizmu, ale v skutočnosti používajú týchto teroristov na destabilizáciu vnútropolitickej situácie v Rusku,“ zdôrazňuje ruský prezident.

Režisér Olive Stone počúva ruského prezidenta a na jeho komentár o podpore teroristov americkými tajnými službami reaguje slovami: „Veď Američania v tom čase sami bojovali proti teroristom v Afganistane. Neboli tým teda tak trochu sami proti sebe?“

„My sme si na takéto správanie zo strany Spojených štátov už zvykli,“ odpovedá Putin.

Ruský prezident sa ďalej domnieva, že NATO je čisto len inštrumentom zahraničnej politiky Spojených štátov. „Nie sú tam žiadni spojenci, len vazali. V momente, keď krajina vstúpi do NATO, sa len veľmi ťažko ubráni tlaku zo strany takej mocnej krajiny, ako je USA. Onedlho sa v členskom štáte môže objaviť takmer čokoľvek, od systémov protiraketovej obrany cez vojenské základne až po útočné systémy. Ako sa s tým máme vyrovnať my? Musíme predsa nejako reagovať,“ vysvetľuje Putin.

„Skúsili ste podať prihlášku do NATO?“ pýta sa Putina žartovne režisér Stone na palube prezidentského lietadla.

„Keby Rusko vstúpilo do NATO, zachovalo by si svoju pozíciu, svoj hlas. My nikdy nikomu nedovolíme, aby s nami manipuloval. Preto by Američania naše členstvo ani nezvážili,“ domnieva sa Putin.

„To najdôležitejšie, čo v Rusku je, je jeho národ. S jeho predstavou o sebe. Ruský národ nemôže nikdy existovať bez vlastnej štátnej suverenity. Práve s ohľadom na túto skutočnosť by mali všetci naši partneri budovať s Ruskom rovnocenné vzťahy. Potom nebude nikto musieť míňať toľko peňazí na obranu.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: fib
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

13:01 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Inf…