VIDEO Protesty v europarlamente aj pred ním: Niektorí poslanci ukázali počas hymny chrbát

2.7.2019 12:45

Odchádzajúci predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani otvoril v utorok v Štrasburgu prvé zasadnutie zákonodarného zboru Európskej únie, ktorý vzišiel z májových volieb v celej EÚ.

VIDEO Protesty v europarlamente aj pred ním: Niektorí poslanci ukázali počas hymny chrbát
Foto: TASR
Popis: Muž sa pozerá na novozvolených poslancov Európskeho parlamentu v Štrasburgu 2. júla 2019.

"Vitajte v Európskom parlamente, dome demokracie, jedinej európskej inštitúcii zvolenej občanmi," povedal Tajani.

Po jeho úvodných slovách nasledovala hymna Európskej únie - Óda na radosť skladateľa Ludwiga van Beethovena - v podaní jazzovej skupiny.

Europoslanci stoja a počúvajú hudobníkov počas prvej schôdze nového europarlamentu v Štrasburgu 2. júla 2019. (zdroj: TA SR)

Voľba Tajaniho nástupcu bola odložená na stredu, aby lídri EÚ dostali v Bruseli ešte čas na dohodnutie mien do najvyšších funkcií Únie. Dovtedy nemôže plénum robiť žiadne rozhodnutia, napísala tlačová agentúra DPA.

Oficiálne úvodné zasadnutie EP však narušili zákonodarcovia z pravicových strán, zástancovia brexitu a podporovatelia nezávislosti Katalánska od Španielska. Niektorí sa odmietli postaviť, keď jazzová kapela začala hrať hymnu EÚ.

Belgičan Guy Verhofstadt (uprostred) a ďalší europoslanci a odporcovia brexitu pózujú v žltých tričkách s nápisom Stop Brexit počas prvej schôdze nového europarlamentu. (zdroj TA SR)

Ďalší, prevažne z britskej Strany brexitu, sa v tej chvíli obrátili chrbtom.

Takisto sa odohral protest proti rozhodnutiu zamietajúcemu katalánskemu separatistickému politikovi Carlesovi Puigdemontovi zasadnúť do kresla v EP a tiež demonštratívna akcia na obhajobu nemeckej kapitánky charitatívnej lode, ktorú zadržiavajú v Taliansku.

Demonštranti držia transparent s podobizňou bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta pred budovou Európskeho parlamentu v Štrasburgu v utorok 2. júla 2019.  (zdroj: TA SR)

V prípade týkajúcom sa práv migrantov nastala patová situácia. Čoskoro po oficiálnom otvorení pokračovala bežná činnosť.

Spomínané kroky sú typické pre prvý deň zasadnutia nového europarlamentu, ktorý bude pôsobiť päť rokov. EP je po májových voľbách rozdrobenejší než doposiaľ, pripomenula tlačová agentúra AP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…