VIDEO Propaganda, akú ste ešte nevideli. O utečencoch, agresívnych bielych mužoch z východu Európy a bruselskej víle záchranárke. Financuje EÚ a francúzska vláda

19.5.2017 13:22

Európska únia stráži svoje hranice, ale tomu, kto potrebuje pomoc, ju neodoprie. Áno, má vo svojich radoch odpudivých ukričaných náckov z východu, ktorí prijímanie utečencov odmietajú, ale skutoční Európania im vždy pomôžu a privítajú ich, ako sa patrí. Takto vysvetľuje migračnú krízu nový vzdelávací kreslený film, ktorý bol vytvorený za peniaze Európskej únie a francúzskej vlády.

VIDEO Propaganda, akú ste ešte nevideli. O utečencoch, agresívnych bielych mužoch z východu Európy a bruselskej víle záchranárke. Financuje EÚ a francúzska vláda
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Video natočila v niekoľkých jazykových verziách vrátane arabskej nezisková organizácia Európania bez hraníc, ktorú sponzoruje Európska komisia. Samotný film s názvom „Eurodame, help!“ bol okrem iného financovaný Európskou komisiou a francúzskou vládou.

Prvé zábery videa sa odohrávajú v zbombardovanom meste, z ktorého odchádza rodina s dvoma vystrašenými deťmi. Strihom sa dostaneme k pevnému a stráženému múru s priechodom, nad ktorým je tabuľa Frontex. Nápis má pravdepodobne ilustrovať, ako bedlivo stráži EÚ svoje hranice.

K priechodu dorazí mladý silný muž s ostrým pohľadom, ale bdelý európsky pohraničník ho odhalí a nekompromisne pošle preč. Zaženie aj pašeráka, ktorý mu ponúka, že ho do Európy dostane ilegálne. Úplne iný výraz však nasadí, keď k nemu dorazí rodina z úvodu klipu a otec mu vysvetlí: „Hľadáme mier, pretože naša krajina je vo vojne.“

Pohraničník ich vľúdne prepustí a následne sa ich ujme dobrá víla s vlajkou EÚ na tričku. Tá utečencov odvedie do stanu k akémusi kúzelnému deduškovi, ktorý ich naloží na lietajúci koberec a vezie do Európy.

Nad lietajúcim kobercom vidíme súhvezdie, ktoré nápadne pripomína vlajku Európskej únie, a pri ňom smerovky ukazujúce na východ a na západ. Najprv sa vyberú na východ, ale tam neuspejú. Sotva utečenci na koberci dosadnú na zem, obkľúčia ich kričiaci, pravicou mávajúci a od pohľadu agresívni bieli muži s krátkymi vlasmi, ktorí protestujú proti prijímaniu utečencov.

„Buďte ticho, sú to utečenci,“ pustí sa do nich kobercový taxikár. „Je to ich právo,“ rozčúli sa eurovíla, ale krik bielej luzy neustáva.

Za jej bučania a vyčítavého pohľadu bruselskej víly sa koberec znovu vznesie a tentoraz mieri na západ európskeho súhvezdia. „Vitajte doma,“ hovorí po pristátí eurovíla; a všetci ľudia utečencov nadšene vítajú. Tí navyše hneď dostanú pekné bývanie. „Vitajte, skutočne vás tu potrebujem,“ uistí otca rodiny jeho nový západoeurópsky zamestnávateľ. „Ďakujem, nech žije Európa,“ odpovedá vďačný utečenec.

Nasleduje spoločná večera európskej a utečeneckej rodiny. Dáma v hidžábe a blonďavá európska dcéra si podávajú tanier, všetci sedia okolo jedného stola a do toho znie záverečný odkaz eurovíly: „Európa chráni svoje hranice. Ale Európania vítajú utečencov. A čo ty?“

Viac o klipe si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…