VIDEO Premiér: Súčasné kauzy vyplynuli z nedokonalostí pri budovaní štátu

1. 9. 2019 13:54

Kauzy, ktoré sleduje spoločnosť v posledných dňoch, vyplynuli z nedokonalostí v procese budovania štátu. Je však na nás, aby sme sa ku zlyhaniam obrátili tvárou v tvár a odstraňovali nespravodlivosti a pochybenia. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR to vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

VIDEO Premiér: Súčasné kauzy vyplynuli z nedokonalostí pri budovaní štátu
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini
reklama

Slovensko je dnes demokratickou krajinou

Pred 27 rokmi Slovensko podľa premiéra definitívne právne potvrdilo, že berie svoj osud do vlastných rúk. "Slovenská republika je dnes demokratickou krajinou, ktorá ústavnou cestou dokázala zvládnuť aj také politické pohyby, akých sme boli svedkami pred rokom a pol," skonštatoval Pellegrini vo videu na sociálnej sieti.

Vytvorme dobré pravidlá

Ako tvrdí, 27 rokov sa môže zdať, že je dostatočný čas na vyriešenie všetkých spoločenských zmien, ktoré priniesol demokratický režim a následná ekonomická i spoločenská transformácia. "Na druhej strane, ak sa pozrieme na stáročné budovania demokracie vyspelých a dnes veľmi úspešných krajín, je 27 rokov naozaj krátky čas. Je normálne, ak sme sa počas nich ako spoločnosť dopustili aj zlyhaní," povedal predseda vlády. 

Podľa neho je potrebné si uvedomiť, že nestačí len vytvoriť dobré pravidlá. Je nevyhnutné dostať ich aj do povedomia ľudí, vytvoriť k ním úctu a hlboko zakoreniť spoločenský štandard, že sa tieto pravidlá neprekračujú.

Máme modernú ústavu

Moderná slovenská ústava je podľa Pellegriniho porovnateľná s ústavami starších demokratických krajín, plne rešpektuje všetky základné ľudské práva i slobody a umožňuje budovať nielen demokratický a právny, ale aj sociálny štát. "Majme preto úctu k ústave, formujme spravodlivý štát a buďme na našu ústavu i vlasť hrdí," vyzval premiér.

Zvrchovanosť SR

Dňom Ústavy SR si verejnosť v nedeľu pripomína najvyššie postavený právny predpis krajiny. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv. Prvý september, keď ústavu v roku 1992 schválil parlament, je štátnym sviatkom. Prijatiu základného zákona štátu predchádzalo júlové prijatie Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…