VIDEO Pravidlá sa musia porušiť, vyzvala Greta. Neuveríte, čo potom aktivisti urobili

22. 10. 2019 0:00

Londýn sa stal centrom protestov aktivistov z Extinction Rebellion. Polícia síce protesty v Londýne zakázala, no napriek tomu v nich aktivisti pokračovali. Ozvala sa aj Greta Thunbergová. Pokiaľ je protestovať proti rozkladu klímy proti pravidlám, tak sa musia pravidlá porušiť. A aktivisti si vzali jej slová k srdcu. Vyliezli v špičke na vagón metra. A cestujúci ich potom dostávali dole. Neboli šetrní.

VIDEO Pravidlá sa musia porušiť, vyzvala Greta. Neuveríte, čo potom aktivisti urobili
Foto: TASR
Popis: Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová

Ako informovalo niekoľko svetových médií, aktivisti z Extinction Rebellion blokovali dopravu v Londýne. Nie súkromnú, ale verejnú.

Niektorí sa prilepili k linke metra, ďalší stáli na streche vagóna a bránili v odjazde. Reakcia ľudí čakajúcich na odjazd metra nebola pre aktivistov priaznivá a minimálne dvoch protestujúcich z vagóna nekompromisne stiahli dole, nehovoriac o tom, že napadli aj kameramana, ktorý protest točil.

Ako uvádza denník The Guardian, aj vedenie Extinction Rebellion sa od týchto akcií dištancovalo a vyhlásilo, že cieliť na verejnú dopravu v špičke bola chyba. „Niet pochýb, že sa musíme poučiť z toho, čo sa v metre stalo, najmä čo sa týka nášho interného rozhodovania,“ povedala jedna z politických predstaviteliek hnutia. V budúcnosti sa vraj bude musieť postupovať inak.

Podľa britského denníka však tiež vzrástla kritika policajného postupu po tom, ako polícia zakázala protesty po celom Londýne. Vláda a polícia údajne už uvažujú o posilnení právomocí, aby zákroky proti ďalším akciám Extinction Rebellion mohli byť tvrdšie. Aj napriek tomu, ako sa akcia skončila, vraj niektorí považujú narušenie dopravy za efektívnu stratégiu, ako donútiť vládu zaoberať sa životným prostredím.

Ešte predtým, ako došlo k protestom na streche londýnskeho metra, sa k zákazu protestovania vyjadrila mladistvá aktivistka Greta Thunbergová. A vyriekla slová, ktoré by sa dali vziať ako nabádanie na porušenie zákona.

„Polícia v Londýne zakázala pokojné, nenásilné protesty Extinction Rebellion. Amnesty UK hovorí, že je to ,protiprávne obmedzenie našich práv na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie‘. Pokiaľ je proti pravidlám postaviť sa proti klimatickému a ekologickému rozkladu a za ľudstvo, musia sa pravidlá porušiť,“ vyzvala na Instagrame.

Zdroj: Instagram/gretathunberg

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval  vtedajšiemu premiérovi Ficovi

14:11 Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval vtedajšiemu premiérovi Ficovi

Predseda SNS Andrej Danko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prosil…