VIDEO Pokiaľ sa nezbavíme takýchto šmejdov, tak sa na Slovensku nič nepohne, rozčúlil sa Kollár. Za nákup amerických stíhačiek nazval vládu štátnou mafiou

16. 7. 2018 15:45

Minulý týždeň vyvolal veľké diskusie nákup amerických stíhačiek F-16 za viac ako 1,6 miliardy eur. Každá opozičná strana skritizovala tento nákup a označila ho za netransparentný. Podľa viacerých opozičných politikov sú na Slovensku oveľa pálčivejšie témy ako kúpa 14 nadzvukových stíhačiek. Tento názor zastáva aj šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.

VIDEO Pokiaľ sa nezbavíme takýchto šmejdov, tak sa na Slovensku nič nepohne, rozčúlil sa Kollár. Za nákup amerických stíhačiek nazval vládu štátnou mafiou
Foto: OS
Popis: Predseda Sme rodina Boris Kollár
reklama

Na svojom facebookovom profile zverejnil Kollár video, kde sa vyjadril k viacerým témam aj k nákupu stíhačiek. Skritizoval aj rezort zdravotníctva za to, že na Slovensku máme najvyššiu odvrátiteľnú úmrtnosť v celej Európskej únii (40 %) a podľa Kollára ide o tisíce ľudí, ktorí mohli žiť a boli „zavraždení systémom“. Zdôrazňuje, že sa tejto situácii nevenuje dostatočná pozornosť a ľudia tak zbytočne umierajú.

Druhý rezort, ktorý skritizoval, bolo ministerstvo školstva. Podľa lídra Sme rodina študenti a mladí ľudia vo veľkom odchádzajú do zahraničia, kde aj následne ostanú. A to na úkor toho, aby pomohli rodičom, ktorí tak musia drieť v zahraničí. „Matky odchádzajú utierať zadky dôchodcom do Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, rodičia sú kade-tade po montážach a tým sa rozbíjajú rodiny,“ kritizuje Kollár.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Šéf opozičnej strany ďalej vláde vyčíta, že napriek týmto skutočnostiam nakúpila stíhačky. „V takomto stave sa nachádza spoločnosť a zrazu sa dozvieme, že minulý týždeň na vláde, v utajenom režime, pričom sa to dozvedeli iba 12 hodín predtým, si odsúhlasia nákup stíhačiek za 1,6 miliardy eur,“ hnevá sa líder Sme rodina.

Kollár sa pustil do Danka

Podľa Kollára si okolité krajiny v Európskej únii takéto stíhačky prenajali, pretože si ich nákup nemohli dovoliť. Na celú záležitosť reagoval slovami, že pri takej alarmujúcej situácii v zdravotníctve (rušenie oddelení, pohotovostí, vysoké čísla úmrtí, zatváranie ambulancií) je takýto nákup neefektívny.

„V takomto stave si niekto dôjde a na vláde si pod utajeným režimom dá odsúhlasiť nákup štrnástich stíhačiek za 1,6 miliardy eur. A to iba na prvé dva roky. Nikto nevie, čo to bude stáť tretí, štvrtý, piaty, desiaty rok, pretože tieto lietadlá sa kupujú na tridsať rokov. Kto si toto môže dovoliť?! Ja vám to poviem rovno, kto si to dovolil  národný šmejd Andrej Danko,“ kritizuje Boris Kollár šéfa SNS.

Kollár uvádza, že sa tieto peniaze vyhodili na nezmyselné lietadlá, ktorých malo byť maximálne sedem. Podľa neho to, čo si dovolil predseda NR SR za dva roky vo vláde, si nedovolil Robert Fico za desať rokov. Počas prvého roku vládnutia šéfa národniarov spomína kauzu eurofondov na vedu a výskum v sume 600 miliónov eur, vďaka ktorej padla hlava bývalého ministra školstva Petra Plavčana. Ďalej spomína kauzy šéfky agrorezortu Gabriely Matečnej. „Zoberte si, ako sú tí chudáci farmári okrádaní, aké tam sú šafárenia s eurofondmi,“ menuje kauzy ministerky Matečnej.

Kollár sa následne zameral na rezort obrany a nákup štvorkoliek a osemkoliek za státisíce eur. Podľa lídra hnutia Sme rodina sa nemali nájsť peniaze na žiadny iný nákup. No našli sa napriek tomu, že by sa dali využiť lepšie, pričom vládu nazval štátnou mafiou, na ktorej čele sedí Andrej Danko, a kritizuje ho, ako narába s peniazmi daňových poplatníkov. „A ja hovorím, že pokiaľ sa nezbavíme takýchto šmejdov, tak sa v tejto krajine nič nepohne. Tí ľudia by mali konečne skončiť tam, kde patria,“ uzatvára rozčúlený Kollár.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…