VIDEO Počet zločincov, ktorí útočia nožmi, stúpa. Klesá však vek páchateľov. A tých, ktorí sa dostanú až pred súd, je z roka na rok menej

2.12.2017 17:00

Briti zažívajú nový nebezpečný trend. V Anglicku a Walese za uplynulé tri roky výrazne stúpol počet kriminálnych činov, pri ktorých boli použité nože. Paradoxne, polícia vyriešila za to isté obdobie menej takýchto prípadov a klesol aj počet tých, ktoré sa dostali pred súd. Približne tretina incidentov, kde hral úlohu nôž, sa stala v hlavnom meste.

VIDEO Počet zločincov, ktorí útočia nožmi, stúpa. Klesá však vek páchateľov. A tých, ktorí sa dostanú až pred súd, je z roka na rok menej
Foto: ReproFoto: YouTube
Popis: Dvojica zlodejov na skútri okráda s nožom v ruke šoféra v londýnskej premávke
V niektorých častiach Londýna sa prepadnutia, pri ktorých útočníci používajú nože, stali každodennou realitou. Podľa dát britskej polície sa za uplynulých 12 mesiacov stalo v Anglicku a Walese 37 000 takýchto incidentov. Viac ako tretina (13 000) prípadov, v ktorých figuroval nôž, sa stala v Londýne. 
 
V Anglicku a Walese sa tak podľa štatistík stane incident s ostrým predmetom alebo nožom priemerne každých 14 minút. Pozoruhodné je, že polícia v spomínaných konštitučných krajinách Veľkej Británie vzniesla za rovnaké obdobie menej obvinení za zločiny s nožmi, aj keď ich počet stúpol. 
 
Až tridsať zo štyridsiatich troch policajných stredísk v Anglicku a Walese uviedlo, že vlani sa za kriminálne činy, pri ktorých bol použitý nôž, dostalo pred súd o 8 percent menej ľudí ako v roku 2015.  

Počet kriminálnikov s nožmi rastie, vek klesá

Čoraz častejšie sú krádeže, pri ktorých páchatelia používajú nože na zastrašenie obetí, a zameriavajú sa pritom na šoférov. Jednu takúto lúpež zachytili kamery britskej televíznej stanice BBC naživo. Na záberoch zverejnených aj na sociálnej sieti Facebook jasne vidieť, ako päť ľudí na mopedoch obstúpi muža stojaceho na červenej, zhodia ho z jeho skútra a ujdú s ním. 
 
„Všetky moje peniaze sú preč, moja motorka, moja práca, všetko. Neviem, čo budem robiť,“ uviedol muž tesne po incidente. Gang na skútri ho okradol o veci a hotovosť v hodnote 2 500 libier. Muž na zázname v rozhovore s redaktorom tvrdí, že mladík, ktorý ho ohrozoval nožom, bol černoch. 
 
Podľa BBC je zarážajúce, aké nízke boli osoby na skútroch, ktoré muža prepadli. Polícia však prekvapená nie je. Páchatelia takýchto ozbrojených prepadnutí totiž majú v priemere len 15 rokov. 
 
Výnimkou nie sú ani krádeže, pri ktorých celé gangy na mopedoch okrádajú ľudí v autách stojacich na červenej alebo v dopravnej zápche. 
 
 
Na internete sa dá nájsť aj video z bezpečnostných kamier v jednom z londýnskych nákupných centier, uverejnené začiatkom tohto roka londýnskou políciou. Na zázname vidieť, ako dve osoby vojdú na skútri priamo do obchodného domu, kde vykradnú hodinárstvo, vezmú si tovar v hodnote 93 000 libier a ujdú preč. Pri tomto prepadnutí bol podľa britských médií použitý nôž. 
 
 
Spomínané príklady nie sú ani zďaleka jediné. Dôkazom toho je aj fakt, že podľa údajov londýnskej polície stúpol počet kriminálnych činov spáchaných za pomoci nožov v porovnaní s minulým rokom o viac ako tretinu. 

Čo na to odborník? 

O útokoch s nožmi a klesajúcom veku páchateľov hovorili Parlamentné listy s odborníkom na bezpečnosť a bývalým šéfom Úradu pre ochranu verejných činiteľov Jurajom Zábojníkom. Nože sú podľa neho pri útokoch používané čoraz častejšie preto, že je to „najjednoduchší a najprimitívnejší spôsob zneškodnenia subjektu“. 
 
Zábojník v tejto súvislosti pripomenul nedávny incident z Bratislavy, pri ktorom slovenský občan pôvodom z Indie pri hádke o taxík podrezal hrdlo mužovi, a ten zraneniam podľahol
 
Hlavné dôvody, prečo sú nože obľúbeným prostriedkom zločincov, sú podľa Zábojníka jednoduché. „Nôž je prostriedok, ktorý aj keď je objavený políciou, nevyvoláva až také podozrenie prípravy alebo plánovania zločinu ako strelná zbraň. Nože je bežne dostať v obchodoch, a preto som si istý, že sa aj tomuto druhu zbraní bude venovať čoraz väčšia pozornosť. Dostali sme sa tak ďaleko, že už aj príborový nôž alebo vidlička budú nebezpečný prostriedok,“ uviedol Zábojník. 
 
Vek kriminálnikov vyzbrojených nožmi je podľa bezpečnostného experta čoraz nižší z viacerých dôvodov. „Jednak sú to mladí muži zo slabších sociálnych vrstiev, ale potom sú tu aj mladíci z dobrých rodín, ktorí si osvoja istú ideológiu, učenie alebo štýl života,“ myslí si Zábojník. 

Nôž ako skrytá hrozba

Tvrdenia bývalého šéfa Úradu pre ochranu verejných činiteľov o ľahkej dostupnosti nožov a ich relatívnej nenápadnosti pred políciou potvrdzuje aj príbeh Paula McKenzieho, ktorý 20 rokov chodí po uliciach Londýna a pracuje s mladými ľuďmi, aby predišiel ďalším zločinom spáchaným nožmi. 
 
Paul McKenzie vyrastal v londýnskej štvrti Tottanham a ako 15-ročného ho napadli mačetou. Po tomto incidente začal aj on nosiť nôž na sebaobranu, dostal sa do problémov a skončil v nápravnom zariadení. Dnes prednáša mladým ľuďom v školách o nebezpečenstvách ulice a pri svojich pochôdzkach mestom hľadá skryté nože. Chce tak prispieť k zvýšeniu bezpečnosti. 
 
Nejde však iba o ozbrojené krádeže či vyhrážanie sa. Nože hrajú v Anglicku a Walese čoraz častejšie úlohu pri útokoch, bitkách, hádkach, ublíženiach na zdraví aj vraždách. 
 
Problém je v tom, že pri takýchto činoch môžu a aj sú používané nože, ktoré bežne nájdete v domácnostiach, ako varuje Zábojník, nemusí ísť o žiadne mačety, vyskakovačky alebo špeciálne čepele. Paul McKenzie práve takéto zbrane hľadá v parkoch, na detských ihriskách a ďalších miestach, ktoré sa v noci môžu zmeniť na dejiská kriminálnych činov.  
 
Nájsť ukrytý nôž môže podľa McKenzieho znamenať záchranu zdravia, či dokonca života. „Môže to znamenať rozdiel medzi tým, či tu niekto zomrie alebo bude žiť, pretože teraz viem, že neskončí niekomu v hrudníku,“ povedal Paul McKenzie pre BBC, keď po chvíli v parku objavil kuchynský nôž ukrytý pod lavičkou. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

14:25 Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

Koaličná strana Smer-SD je pripravená s politickými stranami rokovať o návrhu zastropovania veku odc…