VIDEO Pellegrini ohlásil novinku, je adresovaná podnikateľom

19.9.2019 18:28

Vládni ministri zodpovední za podnikateľské prostredie by sa mali so zástupcami podnikateľov v najbližších mesiacoch stretávať pred každým zasadnutím parlamentu. Diskutovať by mali najmä o poslaneckých návrhoch zákonov, ktoré ovplyvňujú priemysel. Povedal to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom rokovaní so zástupcami zamestnávateľských zväzov, Národnej banky Slovenska a vybraných ministrov, venovanému opatreniam na podporu ekonomiky.

VIDEO Pellegrini ohlásil novinku, je adresovaná podnikateľom
Foto: TASR
Popis: Snímka zo stretnutia predsedu vlády SR Petra Pellegriniho s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov 19. septembra 2019 v Bratislave.

"V tomto roku sa stretneme ešte niekoľkokrát a dohodli sme sa, na požiadanie kolegov z priemyslu, že sa budeme stretávať aj pred každou schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky, pretože dnes gro celej legislatívnej aktivity už akoby prešlo do rúk poslancov Národnej rady," povedal Pellegrini s tým, že podnikatelia musia vedieť, čo môžu od rokovania parlamentu očakávať.

Práve predvídateľnosť legislatívneho prostredia označil premiér za najväčší problém, o ktorom na štvrtkovom rokovaní podnikatelia hovorili.

"Nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v dvoch mesiacoch," upozornil Pellegrini.

Ďalšími témami stretnutia boli podľa premiéra napríklad zmena odpisových pravidiel pre investície, naviazanie minimálnej mzdy na príplatky a tarify, či celoživotné vzdelávanie zamestnancov.

Opatrenia, ktoré podľa Pellegriniho podnikatelia požadujú, sú dlhodobého charakteru. Ministerstvo hospodárstva by malo v piatok (20. 9.) zverejniť sumár opatrení na podporu slovenskej ekonomiky.

"Pevne verím, že tento materiál bude základným odrazovým mostíkom, aby sme boli na poklesy a výkyvy našej ekonomiky dobre pripravení," dodal Pellegrini.

Vláda sa už s niektorými skupinami podnikateľov zišla vo februári. Na rokovaní so zástupcami automobiliek vtedy premiér oznámil zdvojnásobenie daňového superodpočtu na výskum a vývoj.

Pellegrini podnikateľom sľúbil aj predvídateľnosť

Ďalšími opatreniami na podporu slovenských automobiliek je spustenie špeciálneho programu na výstavbu nájomných bytov, zvýšenie príspevku na bývanie pre zamestnancov zo vzdialených regiónov, či podpora duálneho vzdelávania.

Pellegrini podnikateľom sľúbil aj predvídateľnosť ďalšieho vývoja a nákladovú stabilitu. Premiér ďalšie stretnutie s podnikateľmi avizoval po tom, čo Štatistický úrad SR v auguste zverejnil odhad rastu slovenskej ekonomiky za 2. štvrťrok.

Ministerstvo financií (MF) SR vo štvrtok výrazne znížilo predpoklad rastu slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) na tento rok z 3,5 na 2,4 %. V roku 2020 predpokladá MF SR ďalší pokles tempa rastu ekonomiky na 2,3 % HDP.

V nasledujúcich dvoch rokoch by mala ekonomika rásť opäť vyšším tempom, a to 2,8 % HDP v roku 2021 a 2,7 % HDP v roku 2022. Nezamestnanosť by sa podľa MF SR mala držať pod úrovňou šiestich percent.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič hovoril s Kočnerom šesť hodín o Majskom, tvrdí Glváč. Chcem vysvetlenie, vyzýva lídra OĽaNO

18:39 Matovič hovoril s Kočnerom šesť hodín o Majskom, tvrdí Glváč. Chcem vysvetlenie, vyzýva lídra OĽaNO

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič pácha podľa podpredsedu Národnej rady (NR) SR Martina Glv…