VIDEO Padali ostré otázky na Lajčáka. Stratil minister nervy?

24. 11. 2016 20:02

Miroslav Lajčák pod paľbou štipľavých novinárskych otázok. Šéf rezortu zahraničných vecí sa zúčastnil na rozhovore s moderátorom Rádia Expres Braňom Závodským. Ten sa mu nebál klásť nepríjemné otázky.

VIDEO Padali ostré otázky na Lajčáka. Stratil minister nervy?
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

Lajčák zopakoval svoje postoje. Na margo Zuzany Hlávkovej, ktorá poukázala na údajné šafárenie v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ, uviedol: „Ona vychádzala z nejakých pocitov, ktoré vychádzali zo sumy informácií, ktoré mala ona k dispozícii. Ona strávila na ministerstve osem mesiacov v pozícii referentky, čiže nejaké informácie mala, ale nemala všetky informácie.“ Ako príklad uviedol medializovanú sumu za jedno podujatie, ktoré stálo podľa Hlávkovej 300-tisíc eur, pričom Lajčák povedal, že reálna suma je 200-tisíc eur. Lajčák nechcel Hlávkovú obviniť z klamstva a zopakoval, že ju prehováral, aby na ministerstve zostala.

Zdroj: YouTube

Šéf slovenskej diplomacie označil za nezmysel, že v rozhovore 11. marca povedal Hlávkovej o prijatí mediálnej expertky Zuzany Ťapákovej na odporúčanie premiéra Roberta Fica. Tvrdí, že Ťapákovú prijal ako externú poradkyňu na komunikáciu so slovenským mediálnym prostredím, ktorá nemá zodpovednosť a rozhodovaciu právomoc. „Pýtal som sa viacerých ľudí, dostal som odporúčania na viaceré mená, z ktorých som si vybral ju (Zuzanu Ťapákovú, pozn. red.). My sme sa predtým nepoznali, ale, samozrejme, jej meno je známe, jej kariéra je nepopierateľná. Dohodli sme sa, že nám bude pomáhať presne v tej oblasti, v ktorej my na ministerstve nemáme skúsenosti, a teda nemáme ani ľudí, a to je komunikácia so slovenským mediálnym prostredím.“

Ťapáková podľa Lajčáka prišla s mnohými dobrými nápadmi a odporúčaniami pri mediálnej príprave slovenského predsedníctva. Minister ju označil za „cenný príspevok do tejto diskusie“, ale vylúčil, že by na ministerstve pod jeho vedením jeden človek prijímal rozhodnutia, tobôž nie z externého prostredia.

Lajčák hovorí, že žiadna kauza neexistuje, prekvapila ho silná vlna odsudzovania a vynášania rozsudkov. Viackrát v relácii zdôraznil, že on rešpektuje zákon. V prípade, že sa preukáže jeho pochybenie alebo pochybenie jeho spolupracovníkov, je pripravený niesť politickú zodpovednosť.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

15:33 Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

Premiér Peter Pellegrini nerozumie ultimatívnemu správaniu sa zástupcov Únie autodopravcov Slovenska…