VIDEO Nevoľte tých, ktorí chcú EÚ zničiť, prosí Zdeněk Svěrák. Ide v stopách Jana Hřebejka

13. 5. 2019 7:00

Už za necelé tri týždne bude susedné Česko vedieť, kto z kandidátov uspel v súboji o kreslá v Európskom parlamente. V súvislosti s tým sa český dramatik, herec a scenárista Zdeněk Svěrák rozhodol zapojiť do osvetovej kampane pred eurovoľbami. Podobne ako pred pár dňami režisér Jan Hřebejk, ktorý však v časti verejnosti zle pochodil, keď prosil, aby išli voliť len tí, ktorí si nemyslia, že by mala Česká republika z EÚ odísť.

VIDEO Nevoľte tých, ktorí chcú EÚ zničiť, prosí Zdeněk Svěrák. Ide v stopách Jana Hřebejka
Foto: TASR
Popis: Zdeněk Svěrák

Kancelária EP v ČR, ktorej poslaním je informovať občanov o práci a role Európskeho parlamentu, o jeho rozhodnutiach a činnostiach, na svojom twitterovom účte zverejnila video, v ktorom český herec Zdeněk Svěrák oroduje za Európsku úniu, ktorá podľa jeho slov zmenila dejiny k lepšiemu. „Sú nápady, ktoré menia dejiny k lepšiemu. Taký bol Marshallov plán a taká je Európska únia,“ uviedol Svěrák.

Potom nabádal voličov, aby vo voľbách do Európskeho parlamentu volili tých, ktorí sú priaznivcami EÚ. „Prosím vás, dajte svoj hlas tým, ktorí ju chcú zachovať a zdokonaliť, a nie tým, ktorí ju hodlajú zničiť,“ pokračoval a zdôraznil, že presne tak bude voliť aj on sám.

 

 

Zdroj: Twitter/Kancelář EP v ČR

Išiel tak v šľapajach režiséra Jana Hřebejka, ktorý nedávno vo videu rovnakého formátu žiadal, aby v eurovoľbách išli voliť len tí, ktorí si myslia, že Česká republika patrí do Európy, a naopak, aby voliť nešli tí, ktorí si myslia, že bolo lepšie, keď v EÚ nebola. Tým však u mnohých ľudí vyvolal vlnu nevôle.

 

 

Zdroj: Twitter/Kancelář EP v ČR

Napríklad používateľ Hanuš Hybný v reakcii na jeho video glosoval Hřebejkove slová takto: „Ahoj, ja som Honza Hřebejk, a pokiaľ máš iný názor ako ja, nechoď voliť.“ Následne mu odkázal, že má iný názor. „Európu mám rád, a preto budem voliť proti ľuďom, akých budeš voliť ty,“ napísal jasne.

 

 

Zdroj: Twitter/Hanuš Hybný

Objavili sa aj názory, že vytváranie týchto videí s takým obsahom už hraničí so zásahom do voľnej súťaže politických strán. Andrej Poleščuk k tomu v komentári doplnil, že Hřebejk síce môže mať názor, aký chce, a môže ho verejne prezentovať, ale ak niečo také robí verejná inštitúcia, je to zásadné faux pas.

 

 

Zdroj: Twitter/Andrej

Voľby do Európskeho parlamentu sa v celej EÚ uskutočnia medzi 23. a 26. májom 2019. Európania pôjdu k volebným urnám už po deviaty raz. V posledných voľbách, ktoré sa konali v dňoch 22. až 25. mája 2014, zvíťazilo stredopravé zoskupenie Európska ľudová strana (EPP) pred druhými socialistami (S&D). V Českej republike sa tohtoročné voľby uskutočnia 24. a 25. mája. Zhruba desiatka strán a hnutí, ktoré v Česku kandidujú, požaduje vystúpenie z Európskej únie.

Podľa odhadov výsledkov májových volieb, ktoré boli zverejnené prvýkrát vo februári, si v europarlamente prvú pozíciu udržia európski ľudovci (EPP) a druhé miesto znovu obsadia socialisti (S&D). Na základe spomínaných odhadov by v Česku malo zvíťaziť hnutie ANO, ktoré môže získať až osem mandátov. ČSSD by ako koaličný partner mohla získať tri kreslá. Komunistom, ktorí podporili spoločnú vládu ANO a ČSSD, odhady prisúdili dve kreslá.

Zrejme najväčšiu zmenu v súvislosti s májovými voľbami so sebou prináša odchod Británie z Únie. Ak brexit nastane pred voľbami, prinesie úpravu počtu kresiel v Európskom parlamente. Zo súčasných 751 miest sa po odchode Británie ich počet zníži na 705.

Autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.