VIDEO Na Václavskom námestí demonštrovalo 120.000 ľudí. Máme toho dosť! Demisiu! Odkázali Babišovi

5. 6. 2019 8:00

Okolo 100.000 ľudí sa v utorok zišlo na Václavskom námestí v centre Prahy, aby žiadali demisiu premiéra Andreja Babiša, informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že ide o najväčšiu demonštráciu v Česku za posledné desaťročia.

VIDEO Na Václavskom námestí demonštrovalo 120.000 ľudí. Máme toho dosť! Demisiu! Odkázali Babišovi
Foto: TASR
Popis: Na snímke demonštranti nesú české zástavy počas masového protestu za demisiu premiéra Andreja Babiša, českej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a za nezávislosť justície na Václavskom námestí v Prahe 4. júna 2019.

Demonštráciu opäť organizuje iniciatíva Milion chvilek. Jej predseda Mikuláš Minář odhadol počet demonštrujúcich na námestí na 120.000.

Podľa spravodajského portálu Novinky.cz demonštranti žiadajú aj záruky nezávislosti justície a chcú odchod ministerky spravodlivosti Marie Benešovej (nominantky hnutia ANO) a premiéra Andreja Babiša (ANO).

 Demonštrácia sa koná týždeň po protestoch, ktoré sa konali v desiatkach miest v celej Českej republike. Súčasný protest sa koná pod heslom "Máme toho dosť! Demisiu!".

Vzhľadom na rastúci záujem o protesty sa podľa Minářa ďalšia demonštrácia uskutoční 23. júna 2019 o 16.30 h v Prahe na Letnej. Ešte pred tým v utorok 11. júna sa podľa Minářa majú konať protesty v regiónoch.

Impulzom pre súčasné demonštrácie, z ktorých prvá sa konala 29. apríla, sa stala demisia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka (za ANO) a voľba jeho nástupkyne, ktorou sa stala Marie Benešová.

FOTO TASR: Na snímke demonštranti nesú české zástavy počas masového protestu za demisiu premiéra Andreja Babiša.

Tá po svojom vymenovaní do funkcie začala hovoriť o vízii zmien v štruktúre súdov a štátnych zastupiteľstiev (prokuratúr).

Práve pod ministra spravodlivosti spadajú prokurátori a sudcovia, ktorí rozhodnú o premiérovej vine či nevine v kauze Čapí hnízdo, týkajúcej sa zneužitia eurofondov.

Farma Čapí hnízdo je rekreačný areál s konferenčným centrom v okrese Benešov v Stredočeskom kraji.

FOTO TASR: Demonštranti na pražskom Václavskom námestí.

V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún (1,94 milióna eur) z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov.

Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert.

Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal. Andrej Babiš však obvinenie z dotačného podvodu popiera.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najvyšší súd rozhodol o sťažnosti Zsuzsovej a Szabóa proti väzbe: Nekompromisný verdikt

14:58 Najvyšší súd rozhodol o sťažnosti Zsuzsovej a Szabóa proti väzbe: Nekompromisný verdikt

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol sťažnosti Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szaboá voči predĺženiu vä…