VIDEO Myslíte si, že krikom sa niečo vyrieši? Angela Merkelová opäť zažila krušné chvíle

30. 8. 2017 6:10

Vládnuca CDU mieri mesiac pred voľbami k istému prvenstvu, ale cesta k víťazstvu je najmä pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú občas veľmi tŕnistá. Prakticky počas každého vystúpenia v rámci kampane čelí protestom.

VIDEO Myslíte si, že krikom sa niečo vyrieši? Angela Merkelová opäť zažila krušné chvíle
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Pred niekoľkými dňami čakalo kancelárku nepríliš priateľské privítanie v Gelnhausene, kde ju podľa agentúry Reuters vypískalo viac ako sto priaznivcov Alternatívy pre Nemecko (AfD). Tí jej vyčítajú najmä jej rozhodnutie prijať v krátkom čase viac ako milión migrantov z Blízkeho východu. Kritici Merkelovú obviňujú zo zhoršovania bezpečnostnej situácie v Nemecku. Merkelová však stále trvá na tom, že jej rozhodnutie bolo správne.

Zatiaľ naposledy to uviedla počas svojho vystúpenia v Quedlinburgu, kde sa na námestí zhromaždilo asi tritisíc poslucháčov. Merkelová opäť čelila hlučnému prerušovaniu svojho prejavu a stala sa terčom kritiky za svoju liberálnu prisťahovaleckú politiku. Magazín Focus neuvádza, v akom pomere išlo o priaznivcov či odporcov kancelárkinej politiky, ale podľa reakcie samotnej kancelárky boli jej odporcovia skutočne hlasní.

Merkelová si väčšinou protesty počas svojich vystúpení nevšíma, ale teraz urobila výnimku. „Niekto si zrejme myslí, že problémy sa dajú vyriešiť nejakým prekrikovaním. Ja si to teda rozhodne nemyslím a dúfam, že spoločne so mnou aj väčšina z vás,“ reagovala Merkelová na piskot a výkriky jej odporcov, ktorí navyše držali transparenty, na ktorých ironicky kancelárke ďakovali či priamo požadovali jej odchod z funkcie.

Hoci kancelárka, aspoň navonok, svoje rozhodnutie otvoriť na jeseň 2015 hranice státisícom migrantov nikdy neoľutovala, je si dobre vedomá, že opakovanie tohto kroku by jej voliči ani politickí partneri už asi netolerovali. „Rok 2015 by sa už nemal opakovať,“ odkázala Merkelová najmä smerom k voličom AfD, o ktorých hlasy sa hodlá podľa svojich slov vyslovených v rámci rozhovoru pre Die Welt am Sonntag rozhodne usilovať.

„CDU musí získať aspoň časť voličov AfD späť. Budeme musieť načúvať obavám týchto voličov a trpezlivo im ponúkať konkrétne riešenia problémov,“ uviedla kancelárka, ktorá bola smerom k samotnej Alternatíve pre Nemecko oveľa menej zhovievavá ako k jej voličom. „AfD nemôže byť v žiadnom prípade a za žiadnej situácie naším politickým partnerom,“ odmietla Merkelová rezolútne akúkoľvek formu spolupráce.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…