VIDEO Matovič udrel na Čižnára: Keď má rozpútať peklo, akosi sa mu nechce zakúriť do kotla

11.10.2019 16:11

AKTUALIZOVANÉ Predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby „odstavil“ z pozície prokurátora Bystríka Paloviča v súvislosti s údajnou komunikáciou s Marianom Kočnerom. Čižnár má podľa Matoviča k dispozícii tieto informácie od konca mája, respektíve začiatku júna. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nemá dôvod na prijatie opatrení voči prokurátorom, pokiaľ nie sú obvinení, reaguje hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.

VIDEO Matovič udrel na Čižnára: Keď má rozpútať peklo, akosi sa mu nechce zakúriť do kotla
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič na snímke z videa počas tlačovej konferencie

„Prečo nekonáte viac ako štyri mesiace v tejto veci?“ pýta sa líder OĽaNO generálneho prokurátora.

Ten mal koncom mája vydať pokyn dozorovým prokurátorom vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka, aby ho informovali o akýchkoľvek stykoch prokurátorov so „závadovými“ osobami.

"Čižnár by sa mal konečne zobudiť. Keď má rozpútať peklo, akosi sa mu nechce zakúriť do kotla, " aj to povedal na adresu gerálneho prokurátora Matovič vo videu z tlačovej konferencie.

O údajnej komunikácii Paloviča s Marianom Kočnerom tak má podľa Matoviča vedieť už štyri mesiace. Palovič mal taktiež podľa Matoviča pred komunálnymi voľbami v roku 2014 krivo obviniť poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela.

„Samozrejme, to musela neskôr zastaviť generálna prokuratúra, lebo to bolo celé postavené na absolútnych výmysloch,“ dodal Matovič.

Čižnár nemá dôvod konať voči prokurátorom, kým nie sú obvinení

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nemá dôvod na prijatie opatrení voči prokurátorom, pokiaľ nie sú obvinení. Reagoval tak na výzvu predsedu OĽaNO Igora Matoviča, aby „odstavil“ Bystríka Paloviča z funkcie prokurátora.

„Pokiaľ bude prokurátorovi vznesené obvinenie, bude mu bezodkladne pozastavený výkon funkcie,“ priblížila Čižnárovo stanovisko hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Podľa stanoviska prokuratúry informovali dozoroví prokurátori ÚŠP Jaromíra Čižnára, že by zo spomínanej komunikácie „mohlo vyplynúť podozrenie z kontaktov niektorých prokurátorov s osobou M. K.“

Polícia na základe týchto skutočností a po preverovaní na pokyn prokurátorov ÚŠP začala trestné stíhanie vo veci a nie voči konkrétnemu páchateľovi, čiže nebol zo skutku zatiaľ nikto obvinený, rovnako ako v prípade komunikácie sudcov s Marianom Kočnerom.

Vo veci tvrdenia Matoviča, že má generálny prokurátor prístup do spisu z povahy svojej funkcie prokuratúra, ozrejmila, že majú prístup k spisu iba oprávnené osoby, a to príslušný vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor.

„Dozorujúci prokurátor sa s predmetnou komunikáciou oboznámil začiatkom augusta a následne bolo bezodkladne začaté trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu korupčného charakteru a súčasne bol o tejto skutočnosti informovaný aj generálny prokurátor,“ píše sa v stanovisku.

Bystrík Palovič je prokurátorom Okresnej prokuratúry Bratislava I, ktorý mal podľa Denníka N komunikovať s Marianom Kočnerom cez šifrovanú aplikáciu Threema. V nej sa mali dohadovať o ovplyvňovaní trestných stíhaní Mariana Kočnera.

Palovičovi NAKA zabavila mobilný telefón koncom augusta.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin reaguje na prelomovú výzvu Kotlebu

13:54 Harabin reaguje na prelomovú výzvu Kotlebu

Štefan Harabin si vie predstaviť spoluprácu s každým, kto presadzuje rovnaké myšlienky, ako ich sfor…